HANDE DALKILIÇ KİMDİR

Piyano solisti Hande Dalkılıç, 22 Mart 1974, tarihinde Ankara’da dünyaya geldi.

Babası diş hekimi Yalım Dalkılıç, annesi de turizm bölümü öğretim üyesi Dr. Şaima Dalkılıç’tır.

Piyano eğitimine sekiz yaşındayken Güherdal Karamanoğlu Çakırsoy’dan ders alarak başladı.

1989 yılından itibaren eğitim gördüğü Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi’ni Bölüm ve Fakülte birincisi olarak bitirdi.

1996 yılında yüksek lisans eğitimini yine aynı kurumda 1999 yılında tamamladı.

Sanatta Yeterlik (Doktora/2003) düzeyine kadar Ersin Onay’ın piyano sınıfında eğitim gördü.

Bu süreçte ve sonrasında György Sandor, Sebastian Benda, ve Georg Sava gibi önemli piyanist pedagoglarla çalıştı.

Dalkılıç, yüksek lisans çalışmaları boyunca Ahmed Adnan Saygun’un eserlerine ağırlık verdi.

Saygun’un birçok piyano eserini repertuvarına aldı ve seslendirdi. Bestecinin 1990 senesinde ölümünden önce tamamladığı son eseri olan Op.76 Piyano Sonatı’nın ilk seslendirmesini de kapsayan CD kaydını 2000 senesinde hazırladı.

Elyazması olan bu eserin nota basımı da Hande Dalkılıç’ın editörlüğünde Peer Music Classical (Hamburg) yayınevi tarafından gerçekleştirildi.

Ahmed Adnan Saygun’un 100. doğum yılı olan 2007 senesinde söz konusu eserin CD kaydı ikinci defa basıldı.

Bununla birlikte sanatçı, yine Ahmed Adnan Saygun’un Op.34, 1. Piyano Konçertosu’nu, Muammer Sun’un ilk defa bir CD’de seslendirilen piyano solo için dört defterden meydana gelen ‘Yurt Renkleri’ Albümünü, Cemal Reşit Rey’in Piyano ve Orkestra için ‘Bir İstanbul Türküsü üzerine Çeşitlemeleri’ni, Ulvi Cemal Erkin’in tüm solo piyano eserlerini CD’ye kaydetti.

Ardından, Doğu-Batı kültür ve sanatını buluşturmak amacıyla Çetin Işıközlü’nün ilk defa solo piyano için yazdığı ve Hande Dalkılıç’a ithaf ettiği Doğu Anadolu bölgesine ait türkülerden oluşan “Yukarı Fırat Ezgileri” isimli CD yayınlandı.

2019 yılında romantik donemin temsilcileri Chopin, Liszt ve Gottschalk’ın bazı eserlerini içeren My Favourite Romantics isimli albümü çıkardı.

Ahmet Saygun’un Op.76 Piyano Sonatı’nın dünya prömiyerini yapmıştır ve çeşitli CD kayıtlarında hem Saygun’un hem de diğer Türk bestecilerinin bazı yapıtlarının ilk icralarını gerçekleştirmiştir.

Hande Dalkılıç, müzik kariyeri boyunca yurt içinde ve yurt dışında solo resitaller ve oda müziği konserleri vermiştir.

ABD, Almanya, Avusturya, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti ,Estonya, Etiyopya, Fransa, Finlandiya, Güney Afrika, Hollanda, İngiltere, İsrail, İsviçre, İtalya, Kanada, Kenya, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Letonya, Malta, Mısır, Norveç, Pakistan, Polonya, Romanya, Tunus, Ukrayna ve Yunanistan Dalkılıç’ın konser verdiği başlıca ülkelerdir.

Bunların yanında, Camerata Salzburg’un da içlerinde yer aldığı yabancı orkestralarla Türkiye’deki tüm devlet senfoni orkestraları ve özel orkestralarla konserler gerçekleştirdi.

Tüm bu konser programlarında Türk bestecilerinin eserlerinin de yer almasına önem verdi.

İdil Biret ve Ayşegül Sarıca gibi sanatçılarla Bach Piyano Konçertoları’nı seslendirerek aynı sahneyi paylaştı.

Katıldığı bazı önemli festivaller arasında 34. Uluslararası Sofya Müzik Festivali, Uluslararası Kartaca Festivali (Tunus 2002), 18., 22. 27. ve 33. Uluslararası Ankara Müzik Festivali, 5. Uluslararası Antalya Piyano Festivali, 9. ve 14. Uluslararası Bellapais Festivali (KKTC), D-Marin Turgutreis 5. Uluslararası Klasik Müzik Festivali, 30.Uluslararası Saraybodns Kış Festivali, Piano Echos 14. Uluslararası Monferrato Piyano Festivali (İtalya), 11. Uluslararası Talin Oda Müziği Festivali, 5. Uluslararası “Marile Serate Musicale” Oda Müziği Festivali (Romanya), 52. Uluslararası Dimitria Festivali (Yunanistan) bulunmaktadır.

Mart 2006’da doçent unvanını (yorumculuk) aldı.

2003 ve 2013 seneleri arasında Bilkent Üniversitesi Mimar Sinan Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Piyano Ana Sanat Dalı’nda öğretim görevi yapan Dalkılıç, Kasım 2013’te profesörlüğe yükseltilerek Hacettepe Üniversitesi Ankara

Devlet Konservatuvarı Piyano Ana Sanat Dalı’na atandı.

Aynı zamanda EPTA (European Piano Teachers Association) Türkiye temsilcisidir.

Solistlik kariyerini yurt içinde ve yurt dışında yaptığı resital ve konserlerle birlikte radyo ve TV yayınlarıyla devam ettirmektedir.

Hande Dalkılıç, dünya serbest dalış rekortmeni Yasemin Dalkılıç’ın da ablasıdır.

AYRICA BAKIN

Sürrealizm nedir neyi amaçlar?

Sürrealizm, 20. yüzyılın başlarında ortaya çıkan ve bilinçaltının serbestçe ifade edilmesini amaçlayan bir sanat ve …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!