Honoré de Balzac Kimdir

Honoré de Balzac (20 Mayıs 1799 – 18 Ağustos 1850), Fransız romancı ve oyun yazarı. Balzac, Fransız edebiyatının en önemli yazarlarından biri olarak kabul edilir. Eserleri, 19. yüzyıl Fransa’sının sosyal ve ekonomik yapısını gerçekçi bir şekilde yansıtmasıyla dikkat çeker.

Balzac, Tours, Fransa’da doğdu. Babası, bir avukat olan Bernard-François Balssa, annesi, Anne-Charlotte-Laure Sallambier Balssa’dır. Balzac, 1816 yılında Paris’e taşındı ve hukuk okumaya başladı. Ancak, hukuk okumaktan sıkıldı ve edebiyata yöneldi.

Balzac, ilk romanı “La peau de chagrin” (1831) ile büyük başarı kazandı. Bu romandan sonra, birçok roman ve kısa hikaye yazdı. Balzac’ın en önemli eserleri arasında “Le père Goriot” (1835), “La cousine Bette” (1846), “Le Cousin Pons” (1847) ve “La peau de chagrin” (1831) sayılabilir.

Balzac, 1850 yılında Paris’te öldü. Öldüğünde, 51 yaşındaydı.

Balzac’ın eserleri, dünya çapında birçok dile çevrilmiştir. Eserleri, günümüzde de oldukça popülerdir ve birçok yazar tarafından örnek alınmaktadır.

Honoré de Balzac, 19. yüzyıl Fransız edebiyatının en önemli yazarlarından biridir. Eserleri, 19. yüzyıl Fransa’sının sosyal ve ekonomik yapısını gerçekçi bir şekilde yansıtmasıyla dikkat çeker.

Balzac’ın en önemli eserleri arasında şunlar yer alır:

  • Goriot Baba (Le Père Goriot, 1835)
  • Vadideki Zambak (La Peau de chagrin, 1831)
  • Bir Aktrisin Hayatı (La Vie de bohème, 1848)
  • Bir Kadının Tutkusu (La Cousine Bette, 1846)
  • Bir Sanatkarın Hayatı (Le Cousin Pons, 1847)
  • İnsanlık Komedisi (La Comédie humaine, 1842-1850)

Balzac’ın eserleri, dünya çapında birçok dile çevrilmiştir ve günümüzde de oldukça popülerdir. Eserleri, birçok yazar tarafından örnek alınmaktadır.

AYRICA BAKIN

Militarizmin potansiyel zararları nelerdir?

Militarizmin potansiyel zararları, toplumsal, ekonomik, politik ve uluslararası düzeylerde çeşitli olumsuz etkilere neden olabilir. İşte …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!