HONORE DE BALZAC KİMDİR

Honoré de Balzac (1799-1850) Fransız roman ve oyun yazarıdır. Bir memurun oğlu olarak Fransa’nın Tours şehrinde doğdu. Yazmaya genç yaşta başladı ve ilk romanı “Les Chouans” 1829’da yayınlandı.

Sonraki yıllarda, Balzac bir dizi roman ve oyun yazdı, ancak edebi üne ancak birbiriyle bağlantılı romanlar dizisi “La Comédie Humaine” yayımlanıncaya kadar ulaşamadı. “La Comédie Humaine”, Napolyon’un düşüşünden sonraki yıllarda Fransız toplumunu anlatan 90’dan fazla birbiriyle bağlantılı roman ve öyküden oluşan geniş bir koleksiyon. 19. yüzyılın en büyük edebi başarılarından biri olarak kabul edilir.

Balzac, edebi çalışmalarının yanı sıra aynı zamanda bir iş adamıydı ve finansal girişimleri her zaman başarılı olmadı. 1850’de 51 yaşında zatürree ve aşırı çalışma nedeniyle öldü.

Balzac’ın yapıtları, 19. yüzyıldaki Fransız toplumunun gerçekçi tasviri, karmaşık karakterleri ve girift olay örgüleriyle bilinir. Edebiyatta gerçekçiliğin kurucularından biri olarak kabul edilir ve Fransız edebiyatının en büyük romancılarından biri olarak kabul edilir.

AYRICA BAKIN

Gülçin Hatıhan Kimdir Hayatı

Tiyatro ve dizi oyuncusu Gülçin Hatıhan, 21 Aralık 1972 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi.İlk, orta ve …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!