GUSTAVE FLAUBERT KİMDİR

Gustave Flaubert, en iyi başyapıtı romanı “Madame Bovary” (1857) ile tanınan bir Fransız romancıydı.

12 Aralık 1821’de Fransa’nın Rouen kentinde doğdu ve genç yaşta yazmaya başladı.

Flaubert’in yazı stili, o zamanlar popüler olan Romantizmden ayrılan, ayrıntılara verdiği önem ve gerçekçilikle biliniyordu.

En ünlü eseri Madame Bovary, Fransız edebiyatının bir klasiği olarak kabul edilir ve şimdiye kadar yazılmış en büyük romanlardan biri olarak kabul edilir.

Roman, küçük bir Fransız kasabasında hayatından hayal kırıklığına uğrayan, can sıkıntısından ve mutsuzluğundan kaçmak için zinaya ve harcamaya yönelen bir kadın olan Emma Bovary’nin hikayesini anlatıyor.

Roman başlangıçta skandal olarak kabul edildi ve Flaubert müstehcenlikten yargılandı, ancak sonunda beraat etti.

Flaubert, kariyeri boyunca “Duygusal Eğitim” (1869), “The Temptation of Saint Anthony” (1874) ve “Bouvard ve Pecuchet” (1881) dahil olmak üzere birçok başka roman da yazdı.

Çalışmaları ayrıca insan psikolojisini keşfetmeleri ve toplumu ve kurumlarını eleştirel bir şekilde incelemeleriyle tanınır.

Flaubert, kapsamlı araştırma ve yeniden yazmayı içeren titiz yazma süreciyle de biliniyordu.

Sık sık tek bir roman üzerinde çalışarak yıllarını harcardı ve zanaatına olan bağlılığıyla tanınırdı.

Flaubert, yazılarının yanı sıra zekası, zekası ve seyahat sevgisiyle de tanınıyordu.

Hayatı boyunca, yazılarının bir kısmına ilham veren Mısır ve Tunus gibi yerleri ziyaret ederek yoğun bir şekilde seyahat etti.

Flaubert, 8 Mayıs 1880’de Fransa’nın Rouen kentinde öldü, ancak çalışmaları ve mirası dünya çapında geniş çapta okunmaya, incelenmeye ve beğenilmeye devam etti.

Tüm zamanların en büyük Fransız romancılarından biri olarak kabul edilir ve etkisi kendisinden sonra gelen birçok yazarın eserlerinde görülebilir.

Flaubert’in yazıları birçok dile çevrildi ve dünya çapında geniş çapta okunmaya ve takdir edilmeye devam ediyor, tarzı ve konusu edebi gerçekçiliğin bir modeli olarak kabul ediliyor ve mirası, her yıl bir edebiyat ödülü de dahil olmak üzere birçok yönden kutlanıyor.

AYRICA BAKIN

İspanyolca konuşulan ülkeler

İspanyolca resmi veya ana dili olarak konuşulan birçok ülke bulunmaktadır. İşte bazıları: 1. **İspanya**: İspanyolca’nın …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!