ELEANOR H. PORTER KİMDİR

Eleanor H. Porter (19 Aralık 1868 – 21 Mayıs 1920), en çok “Pollyanna” (1913) adlı romanı ve devamı ile tanınan Amerikalı bir yazardı.

Porter Littleton, New Hampshire’da doğdu ve Massachusetts’te büyüdü.

Küçük yaşta yazmaya başladı ve ilk öyküsü 16 yaşındayken yayınlandı.

Tam zamanlı kurgu yazmaya başlamadan önce gazeteci ve daha sonra sekreter olarak çalıştı.

En ünlü eseri, küçük bir New England kasabasında varlıklı ve sert teyzesinin yanında yaşamaya giden Pollyanna Whittier adlı öksüz bir kızın hikayesini anlatan bir çocuk romanı olan “Pollyanna”dır.

Hayata pozitif bakmasıyla tanınan Pollyanna, teyzesinin kasabasındaki insanlara her şeyde bir hayır aramayı öğretiyor ve karşılığında daha neşeli ve mutlu olmayı öğreniyorlar.

Roman çok satanlar arasına girdi ve son derece popülerdi.

Porter’ın ölüm yılı olan 1920’de sessiz bir filme de uyarlandı.

Roman ve devamı niteliğindeki “Pollyanna Büyüyor” ve “Portakal Çiçeklerinin Pollyanna’sı” da birkaç filme uyarlandı ve “Pollyanna” terimi aşırı iyimser bir insanla eşanlamlı hale geldi.

Porter’ın diğer çalışmaları arasında “Bayan Billy” (1911), “Bayan Billy’nin Kararı” (1912), “Sadece David” (1916), “Mary Marie” (1917) ve “Ah, Para! Para!” (1918). Porter’ın yazı stili, duygusal ve iyimser tonuyla karakterize edilir ve romanları genellikle aile, aşk ve pozitif düşünmenin gücü temalarını işler.

Porter, ameliyattan kaynaklanan komplikasyonlar nedeniyle 1920’de 51 yaşında öldü.

Mirası kutlanmaya devam ediyor ve kitaplarının çoğu bugün hala geniş çapta okunuyor.

AYRICA BAKIN

Cahiz Kimdir

Cahiz’in Hayatı Cahiz veya el-Cahız, 150-160 (767-777) yılları arasında Basra’da doğdu. Babasını küçük yaşlarda kaybeden …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!