HOWARD PYLE KİMDİR

Howard Pyle, korsanlar ve ortaçağ şövalyeleri çizimlerinin yanı sıra popüler çocuk kitaplarıyla tanınan Amerikalı bir illüstratör, yazar ve öğretmendi.

5 Mart 1853’te Wilmington, Delaware’de doğdu ve 9 Kasım 1911’de İtalya’nın Floransa kentinde öldü.

Pyle, kariyerine Harper’s Weekly ve Scribner’s Monthly dahil olmak üzere çeşitli gazete ve dergilerde çalışarak illüstratör olarak başladı.

Zamanının en yetenekli ve aranan illüstratörlerinden biri olarak kısa sürede ün kazandı.

“The Adventures of Robin Hood”un bir baskısı da dahil olmak üzere birçok kitabı resimledi ve ayrıca Mark Twain tarafından yazılan “A Connecticut Yankee in King Arthur’s Court” gibi diğer yazarların eserlerini resimledi.

Pyle, çizimlerine ek olarak, her ikisi de en çok satanlar olan “The Merry Adventures of Robin Hood” (1883) ve “The Story of King Arthur and His Knights” (1903) dahil olmak üzere birçok çocuk kitabı yazdı ve resimledi.

Kitapları, aksiyon dolu hikayelerinin yanı sıra yaratıcı ve renkli çizimleriyle tanınıyordu.

Pyle aynı zamanda bir öğretmendi ve Philadelphia’daki Drexel Sanat, Bilim ve Endüstri Enstitüsü’nde (şimdi Drexel Üniversitesi) Howard Pyle İllüstrasyon Sanatı Okulu’nu kurdu ve burada daha sonra kendileri başarılı illüstratör olacak birkaç öğrenciye ders verdi.

19. yüzyılın sonları ve 20. yüzyılın başlarında Amerikan illüstrasyonunun “Altın Çağı” üzerinde büyük etkisi oldu.

Pyle’ın çalışmaları büyük beğeni topladı ve illüstrasyon sanatının ustası olarak kabul edildi, çizimleri ve kitapları birçok kişi için popüler ve ilham verici olmaya devam ediyor.

AYRICA BAKIN

Claude Farrere Kimdir Hayatı

Fransız yazar Claude Farrere (Klodfarer), 27 Nisan 1876 tarihinde Lyon, Fransa’da dünyaya geldi. Claude Farrère’nin …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!