İRENE PAPAS KİMDİR

Irene Papas, 50 yılı aşkın bir kariyere sahip 70’in üzerinde filmde rol almış bir Yunan aktris ve şarkıcıdır.

3 Eylül 1926’da Yunanistan’ın Girit, Hanya kentinde doğdu.

Papas, kariyerine 1940’larda Yunanistan’da bir tiyatro oyuncusu olarak başladı ve ilk filmini 1951’de Yunan filmi “To koritsi me ta mavra” (Siyahlı Kız) ile yaptı. Kısa sürede Yunan sinemasının önde gelen kadın oyuncularından biri haline geldi ve 1960’larda “Yunan Zorba” (1964), “The Guns of Navarone” (1961) gibi filmlerdeki performanslarıyla uluslararası tanınırlık kazanmaya başladı.

ve “Truvalı Kadınlar” (1971). Kariyeri boyunca Papas, Michael Cacoyannis, Jules Dassin ve Elia Kazan da dahil olmak üzere zamanının en önde gelen yönetmenlerinden birçoğuyla çalıştı.

Ayrıca İtalyan filmi “Medea” (1969) ve Fransız filmi “Christ Recrucified” (1958) dahil olmak üzere bir dizi uluslararası yapımda rol aldı.

Oyunculuk kariyerine ek olarak, Papas aynı zamanda yetenekli bir şarkıcı ve birçok geleneksel Yunan müziği albümü yayınladı.

Ayrıca çeşitli film ve sahne prodüksiyonlarında yönetmen ve yapımcı olarak çalıştı.

Papas, kariyeri boyunca “Medea” filmindeki rolüyle Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülü ve Yunan hükümetinin Onur Nişanı da dahil olmak üzere çok sayıda ödül ve onur belgesi aldı.

Eğlence endüstrisinde aktif olmaya devam ediyor ve Yunanistan’da ve uluslararası alanda en saygın ve başarılı aktrislerden biri olarak kabul ediliyor.

2018 yılında, beş yıldır Alzheimer hastası olduğu açıklandı.

14 Eylül 2022’de doğum yeri Korint, Yunanistan’da Alzheimer hastalığı nedeniyle 96 yaşında öldü.

AYRICA BAKIN

Ercüment Ateş Kimdir Hayatı

Ercüment Ateş 1956 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. 1965 senesinde henüz dokuz yaşındayken Beyaz Kelebekler grubuyla …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!