Elli Pappa Kimdir

Elli Pappa veya Elli Ioannidis, 1920 yılında İzmir’de dünyaya geldi. Yunan Komünist Partisi üyesi olan Pappa, Yunan Direnişi yıllarında Rizospastis gazetesinde çalıştı ve Aralık 1950’de tutuklanıncaya kadar Yunan İç Savaşı sırasında ve sonrasında makaleler yazmaya devam etti.

Pappa, 1920 yılında İzmir’de, bir Yunan ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Babası, Yunan ordusunda yüzbaşıydı. Pappa, ilk eğitimini İzmir’de aldı. 1939 yılında, Atina Üniversitesi’ne felsefe ve hukuk okumak için girdi.

II. Dünya Savaşı sırasında, Pappa, Yunan Direnişi’ne katıldı. Rizospastis gazetesinde çalışmaya başladı ve Yunan direnişçilerinin faaliyetlerini kamuoyuna duyurdu.

Yunan İç Savaşı sırasında, Pappa, Ulusal Kurtuluş Cephesi’nin (EAM) bir üyesi olarak komünist gruplara destek verdi. 1950 yılında, siyasi faaliyetlerinden ötürü tutuklandı. 1952’de, Atina’daki askeri mahkeme tarafından kendisine ölüm cezası verildi. Ancak, Pappa’nın ölüm cezası, uluslararası baskılar sonucunda müebbet hapis cezasına çevrildi.

Pappa, 1964 yılında, ciddi şekilde hasta olmasından kaynaklı serbest bırakıldı. Serbest bırakıldıktan sonra, Yunanistan’da siyasi faaliyetlerine devam etti. 1974 yılında, Yunanistan’da demokrasinin yeniden kurulmasının ardından, Atina Üniversitesi’nde felsefe profesörü olarak göreve başladı.

Pappa, 27 Ekim 2009 tarihinde, Atina’da 89 yaşında hayatını kaybetti.

Pappa, Yunan Komünist Partisi’nin önde gelen isimlerinden biriydi. Yunan Direnişi ve Yunan İç Savaşı’nda aktif bir rol oynadı. Pappa’nın çalışmaları, Yunan siyaseti ve kültürü üzerinde önemli bir etki yaptı.

Pappa’nın başlıca eserleri şunlardır:

  • Μαρτυρίες της Κατοχής (1945)
  • Η Στρατιά του ΕΑΜ (1950)
  • Προς το Σώμα Δικαστών (1952)
  • Εγώ η μάρτυρας (1965)
  • Η Ελλάδα και η Ευρώπη (1979)

Pappa, 2005 yılında, Yunanistan’ın en yüksek sivil onuru olan Onur Nişanı ile ödüllendirildi.

AYRICA BAKIN

Bennu Yıldırımlar Kimdir Hayatı

Oyuncu Bennu Yıldırımlar, 22 Kasım 1969 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Girit ve Makedonya göçmeni bir aileden gelmektedir. 1969 senesinde Erenköy …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!