Stefanos Dragumis Kimdir

Stefanos Dragumis (1842-1923), Yunan siyasetçi, yargıç ve yazardır. 31 Ocak-18 Ekim 1910 tarihleri arasında 89. Yunanistan başbakanı olarak görev yapmıştır.

Dragumis, 1842 yılında Atina’da doğdu. Paris Üniversitesi’nde hukuk eğitimi aldı. Mezun olduktan sonra Yunanistan’a dönerek yargıçlık yaptı. 1877 yılında siyasete atılarak Liberal Parti’ye katıldı. 1880’lerde ve 1890’larda çeşitli bakanlıklar yaptı.

1910 yılında Liberal Parti’nin iktidara gelmesinin ardından Dragumis başbakan oldu. Başbakanlığı sırasında Yunanistan’ın Balkan Savaşları’na katılmasını sağladı. Savaşların ardından Yunanistan, Makedonya ve Girit’i ele geçirdi.

Dragumis’in başbakanlığı, iç siyasi anlaşmazlıklar nedeniyle kısa sürdü. 18 Ekim 1910 tarihinde istifa etti. 1923 yılında Atina’da öldü.

Siyasi görüşleri

Dragumis, liberal ve milliyetçi bir siyasetçiydi. Yunanistan’ın modernleşmesi ve güçlendirilmesi için çalıştı. Balkan Savaşları’na katılmasını, Yunanistan’ın bölgedeki egemenliğini artırması için bir fırsat olarak gördü.

Yazarlığı

Dragumis, aynı zamanda bir yazardı. Tarih, siyaset ve edebiyat üzerine birçok kitap ve makale yazdı. En önemli eserleri arasında “Yunanistan’ın Tarihi” ve “Mora Kroniği” sayılabilir.

Özel hayatı

Dragumis, iki kez evlendi. İlk evliliğinden iki oğlu, ikinci evliliğinden üç kızı oldu.

Önemli başarıları

  • Yunanistan’ın Balkan Savaşları’na katılmasını sağladı.
  • Yunanistan’ın Makedonya ve Girit’i ele geçirmesini sağladı.
  • Yunanistan’ın modernleşmesi ve güçlendirilmesi için çalıştı.

Değerlendirme

Stefanos Dragumis, Yunanistan’ın modernleşmesinde önemli bir rol oynamış bir siyasetçi ve yazardır. Balkan Savaşları’na katılması, Yunanistan’ın bölgedeki egemenliğini artırması için bir fırsat olarak gördü ve bu savaşların ardından Yunanistan önemli toprak kazanımları elde etti. Dragumis, aynı zamanda Yunanistan’ın modernleşmesi ve güçlendirilmesi için de çalıştı.

AYRICA BAKIN

Ben Fero

Ben Fero Kimdir, Hayatı

Rapçi ve söz yazarı Ben Fero ya da gerçek ismiyle Ferhat Yılmaz 25 Şubat 1991 …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!