Athanasios Angelou Kimdir

Athanasios Angelou, 2 Ekim 1951’de Atina, Yunanistan’da doğdu. Lise eğitimini 1970’te Atina Kolejinde tamamladı. Ardından, ABD’ye giderek Yale Üniversitesi’nde felsefe ve klasik filoloji okudu ve 1973’te lisans diploması aldı. 1974-1975’te Paris-Sorbonne Üniversitesi’nde Ferdinand Alquié ve Yvon Belaval’ın felsefe derslerine katıldı.

1975’ten sonra Bizans çalışmaları üzerine yönelen Angelou, 1981’de Londra Üniversitesi’nde, İngiliz Bizansist Robert Browning’in danışmanlığında hazırladığı “Nicholas of Methone’s Refutation of the Elements of Theology, a twelfth century philosophical and theological work by the Neoplatonist philosopher, Proclus” adlı doktora tezi ile doktorasını aldı.

İngiltere’de bulunduğu 8 yıl boyunca Londra Üniversitesi, Klasik Araştırmalar Enstitüsünde olduğu kadar Birkbeck, King’s College London ve Royal Holloway Kolejlerinde Bizans Edebiyatı ve Yunan Paleografi dersleri verdi. 1985’te Julian Chrysostomides ve Joseph A. Munitiz ile Londra Üniversitesi Warburg Enstitüsünde birçok araştırmacı ve öğrencinin katılımı ile Bizans Edebiyatı Semineri düzenledi. 1987’de Jonathan Riley-Smith, Julian Chrysostomides ve Athanasios Angelou’nun girişimleri ile Royal Holloway Kolejinde, Bizans Araştırmaları Master Diploma Programı açıldı.

1989’da Yanya Üniversitesi Bizans Edebiyatı Bölümünde Yardımcı Doçent Doktor pozisyonu alarak Yunanistan’a geri döndü. 1995’ten beri aynı üniversitede Doçent Doktor’dur. 2005-2009 arası Filoloji bölüm başkanı ve 2008-2013 arası Felsefe Fakültesi dekanı olarak idari görevler aldı.

Athanasios Angelou’nun çalışma alanı Bizans retoriği ve Geç Bizans Edebiyatı Tarihi üzerinedir. Bu alanda çok sayıda kitap, makale ve editörlük yaptığı eser yayınlamıştır. Angelou, aynı zamanda Bizans Edebiyatı alanında uluslararası bir otorite olarak kabul edilmektedir.

Araştırma Aktiviteleri

Athanasios Angelou’nun çalışma alanı Bizans retoriği ve Geç Bizans Edebiyatı Tarihi üzerinedir. Bu alanda yaptığı araştırmaları şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Bizans retoriği ve retorik gelenekleri
 • Geç Bizans edebiyatı ve kültür tarihi
 • Bizans edebiyatındaki dinî ve felsefi temalar
 • Bizans edebiyatındaki kadın yazarlar

Angelou’nun bu alandaki başlıca eserleri şunlardır:

 • Rhetoric and the Byzantine Epideictic Tradition, 400-1453 (1991)
 • The Byzantine Rhetorical Tradition: Studies in Theory and Practice (1993)
 • The Byzantine Revival of Classical Greek Culture (1998)
 • Women Writers in Byzantium (2000)
 • Late Byzantine Culture: Literature, Society, and Religion (2007)

Kültürel Aktiviteler

Athanasios Angelou, Yanya Üniversitesi Felsefe Fakültesinde dekan ve kültürel gösteriler sanat direktörü olarak görev yapmaktadır. Bu görevi kapsamında, üniversitede ve bölgede çeşitli kültürel etkinliklerin düzenlenmesini sağlamaktadır.

Angelou, aynı zamanda Yunanistan’daki Bizans çalışmaları alanındaki önemli bir kültürel figürdür. Bu alandaki çalışmalarının yanı sıra, Bizans kültürünü ve tarihini tanıtmak için çeşitli etkinlikler düzenlemektedir.

Ödüller ve Onurlar

Athanasios Angelou, Bizans çalışmaları alanındaki çalışmalarıyla birçok ödül ve onur kazanmıştır. Bu ödüller arasında şunlar sayılabilir:

 • 1991, Atina Akademisi’nden Bizans Araştırmaları alanında ödül
 • 1992, Oxford Üniversitesi’nden Bizans Araştırmaları alanında ödül
 • 1993, Amerika Bizans Araştırmaları Derneği’nden ödül
 • 2003, Yunanistan Kültür Bakanlığı’ndan ödül
 • 2007, Uluslararası Bizans Araştırmaları Derneği’nden ödül

Athanasios Angelou, Bizans çalışmaları alanındaki önemli bir bilim insanıdır. Çalışmaları, Bizans edebiyatı ve kültür tarihi hakkındaki anlayışımızı önemli ölçüde geliştirmiştir.

AYRICA BAKIN

BARIŞ (MI DEDİNİZ?!)

TEMEL DEMİRER “Bizim tercihimiz savaş ve barış arasında değil, haysiyetli veya haksız bir yaşam arasında.”[1] …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!