HOZAN BRADER

HOZAN BRADER KİMDİR

 

Dengbêj bir babanın oğlu olan Hozan Brader 1958 yılında Mardine bağlı Mûsîka köyünde yoksul bir ailede dünyaya geldi. Kimlikteki adı Mehmet Şerif Torun olan Brader’in müziğe yönelmesinde dengbêj olan babası Silo Reşê’nin etkisi büyüktür. İlk enstrümanı çocukken satın aldığı kavalıdır. Onu müziğe daha çok bağlayan genç yaşlarda abisinin aldığı sazdır.

Van’da Sağlık Koleji’nde eğitimi gördüğü yıllarda icra ettiği müzik yüzünden tutuklanır. Bu olay onun müziğe daha çok bağlanmasına neden olur. Van’da son sınıftayken okulu bırakarak KUK-PDK-T içerisinde siyasal faaliyetlerini sürdürür. Gerçekleşen 12 Eylül darbesinin ülkedeki olumsuz etkisi nedeniyle 1986 yılında ülkeyi terk eder ve Hollanda’ya yerleşir.

6 çocuk ve dört torunu sahibi olan Brader Hollanda’da bir çok tiyatro oyununda ve sinema filminde rol aldı. Müzik dışında resim çizmeyide seven Brader bugün vizyonda olan Zagros adlı bir dizide oynamaktadır. Sanatçının Ku da Herim albümü Hollandalı grup The Ex aracılığıyla çıktı. Brader’in Siwarê Evînê adında yayınlamış bir kitabıda vardır.

Bazı Albümleri Şunlardır:

-Min Sar e

-Xeftano

-Maçek Bide Min

-Rengvano

-Siwaro

-Çemê Reynê

-Evdalê Zeynikê

-Harûnê Min

-Rengvano

-Dîwanê Me

BERNAMEGEH

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

Aysel Aydoğan

Aysel Aydoğan Kimdir, Hayatı

Aysel Aydoğan, 29 Ocak 1982 tarihinde Ankara Bala’da doğdu. İlkokul ve ortaokul eğitimini Demetevler İlköğretim …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!