Joan Chen Kimdir

Joan Chen (d. 26 Nisan 1961, Şanghay/Çin), Çin asıllı Amerikalı oyuncu ve yönetmen.

Doktor bir çiftin kızı olarak Şangay’da doğdu ve yerel film akademisinde ve yabancı dil enstitüsünde eğitim gördü.

Yedi yaşında, o ve ağabeyi, birkaç yıllığına devlet tarafından ailelerinden ayrıldı.

On dört yaşında ilk film rolünü oynadı. On sekiz yaşına geldiğinde en popüler Çinli aktrislerden biriydi ve Xiao hua (Küçük Çiçek) filmindeki rolüyle En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazandı.

1981’de, ailesini Amerika Birleşik Devletleri’ndeki New York City’ye kadar takip etti, burada bir hastanede çalıştılar ve başlangıçta New York Üniversitesi’nde tıp öncesi (sonraki tıbbi çalışmalara hazırlanan derece) okudu.

Daha sonra tıp fakültesine gitmemeye karar verdi ve bunun yerine önce New Paltz’daki New York Eyalet Üniversitesi’nde oyunculuk, ardından Northridge’deki California Eyalet Üniversitesi’nde tiyatro ve film yönetmenliği eğitimi aldı.

Sinema ve televizyonda birkaç küçük rolün ardından, Hollywood’daki ilk büyük rolünü 1986’da James Clavell’in aynı adlı romanından uyarlanan Tai Pan’da oynadı.

Film başarısız oldu, ancak 1987’de Bernardo Bertolucci’nin The Last Emperor filminde kadın başrol İmparatoriçe Wan Jung’u aldı.

1990-1991’de David Lynch’in televizyon dizisi Twin Peaks’de dul kalmış kereste fabrikası sahibi Josie Packard rolünü oynadı.

Bu roller kariyerinin şu ana kadarki en yüksek noktasını temsil ediyor, ancak o zamandan beri sürekli olarak hem Çin hem de Hollywood yapımlarında rol aldı ve genellikle femme fatale olarak rol aldı.

1998’de Çin’de çekilen ve küçük film festivallerinde birçok ödül kazanan Çince film Tian yu’yu (天浴, tiān yù) yönetti. 2000 yılında, bu kez Richard Gere ve Winona Ryder’la birlikte rol aldığı Amerikan filmi It Began in Eylül’ü (orijinal adı: New York’ta Sonbahar) yeniden yönetti.

2020’de Chen, voleybolcu Lang Ping hakkında The Iron Hammer belgeselini yayınladı.

Joan Chen, 1989’dan beri ABD vatandaşıdır.

1992’den beri doktor Peter Hui ile evli ve iki kızı var (1998 ve 2002 doğumlu). Bugün San Francisco’da yaşıyor.

AYRICA BAKIN

Dünya Destanları

Dünya tarihinin çeşitli dönemlerinde ve farklı coğrafyalarda, milletler tarafından yaratılmış ve nesilden nesile aktarılmış destanlar, …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!