Jon Bon Jovi Kimdir

John Francis Bongiovi ya da bilinen adıyla Jon Bon Jovi (d. 2 Mart 1962, New Jersey), Amerikalı şarkıcı, söz yazarı, oyuncu ve kurucusu olduğu kendi adını taşıyan rock müzik grubu Bon Jovi’nin solistidir.

John Francis Bongiovi, Jr, 2 Mart 1962’de Perth Amboy, New Jersey’de dünyaya geldi.

Babası ailesi Sicilya’dan ABD’ye göç eden Amerika Birleşik Devletleri Deniz Piyade Kolordusu’nda çalışmış İtalyan asıllı John Francis Bongiovi, Sr, annesi ise eski model ve ilk Playboy kızlarından Carol Sharkey’dir.

Anthony ve Matthew adında iki kardeşi olan ve bir katolik olarak yetişen Jon Bon Jovi’nin çocukluğu Sayreville, New Jersey’de geçti.

Yaz aylarında Erie, Pennsylvania’da büyük annesi ve büyük babasının yanında kalıyor ve gazete satıyordu.

Jon Bon Jovi ilk önce New Jersey’de Sayrville St. Joseph Lisesi’nde okudu.

Daha sonra Sayreville War Memorial Lisesi’ne geçiş yaptı ve buradan mezun oldu.

Jon Bon Jovi’nin ilk gitarı 7 yaşındayken annesi tarafından bir yılbaşı gecesi hediye edildi fakat gerçek anlamda 13 yaşındayken ders alıp gitar çalmaya başladı.

Raze adındaki ilk grubunu 1978 yılında 16 yaşındayken kurdu.

1978’de Atlantic City Expressway isminde yeni bir grup kurdu.

Jon Bon Jovi bu dönemde liseden arkadaşı olan, ileride Bon Jovi grubununda klavyecisi olacak olan David Bryan’ı gruba dahil etti.

Fakat Atlantic City Expressway’in de ömrü kısa oldu. David Bryan, New York’taki ünlü müzik okulu Julliard’a gitme kararı alırken; Jon Bon Jovi ise sırasıyla The Rest, The Lechers ve John Bongiovi and the Wild Ones isimli grupları kurdu ve çeşitli barlarda ve kulüplerde sahne aldı.

Jon Bon Jovi 1980 yılında 18 yaşına geldiğinde New York’ta Power Station stüdyolarında çalışan kuzeni Tony Bongiovi’nin yanında çalışmaya başladı.

Haftalık $50 kazanan Jon Bon Jovi, stüdyoda müzisyen veya teknisyen olarak değil, stüdyonun temizliğinden ve kahve servisinden sorumluydu.

Bu durumdan şikayetçi olmayan Jon Bon Jovi, çeşitli müzisyenleri izleyip bazen onlara eşlik ediyordu.

Boş zamanlarda ise şarkılar besteliyor ve kiraladığı ucuz müzisyenlerle kayıtlar yapıyordu.

Jon Bon Jovi ilk kayıt deneyimini 19 yaşındayken yaşadı.

John Williams’ın yazıp bestelediği, yapımcılığını Tony Bongiovi’nin üstlendiği, Power Station stüdyolarında kaydedilen ve RSO etiketi ile yayımlanan Star Wars’un yılbaşı albümü Christmas with the Stars ‘ta yer alan “R2-D2 We Wish You a Merry Christmas” isimli şarkıyı seslendirdi.

Jon Bon Jovi, 1980-1983 yılları arasında Power Station stüdyolarında 50 demo kaydetti.

Müzik firmalarına bu demoları dinletti ancak firmlardan yanıt gelmedi.

Jon Bon Jovi, 1982 yılında bir yaz gecesi kaydettiği “Runaway” isimli şarkısını New York Long Island’taki WAPP 103.5 FM adındaki radyo istasyonunda çalışan bir DJ’e dinletti.

Chip Hobart ismindeki DJ, “Runaway”‘i çok beğendi ve şarkıyı radyonun amatör grup ve şarkıcılardan oluşan toplama albümüne koymak istedi.

Şarkı albüme girdi. “Runaway” kısa sürede önce New York, daha sonra da tüm ABD’de radyolarında en çok istek alan parça oldu.

AYRICA BAKIN

Bennu Yıldırımlar Kimdir Hayatı

Oyuncu Bennu Yıldırımlar, 22 Kasım 1969 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Girit ve Makedonya göçmeni bir aileden gelmektedir. 1969 senesinde Erenköy …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!