JOSEPH HAYDN KİMDİR

Franz Joseph Haydn (1732-1809) Avusturyalı bir besteci ve müzikte klasik tarzın gelişmesinde en önemli figürlerden biriydi.

Her iki formun gelişiminde çok önemli bir rol oynadığı için sık sık “Senfoninin Babası” ve “Yaylı Dörtlünün Babası” olarak anılır.

Hayatı boyunca 100 civarında senfoni ve 80 yaylı sazlar besteledi. Haydn Avusturya’da doğdu ve müzik kariyerine Viyana’daki Aziz Stephen Katedrali’nde koro görevlisi olarak başladı.

Daha sonra müzik direktörü olarak 30 yıldan fazla çalıştığı Esterházy ailesi de dahil olmak üzere bölgedeki çeşitli soylu ailelerde müzik öğretmeni ve müzisyen olarak çalıştı.

Esterházy ailesi için çalıştığı süre boyunca Haydn, farklı biçimler ve tarzlarla beste yapma ve denemeler yapma konusunda bolca fırsat buldu.

Operalar, piyano sonatları, ayinler ve oratoryolar dahil olmak üzere çok çeşitli müzikler yazdı.

Haydn’ın müziği dengesi, netliği ve duygusal ifadesi ile karakterize edilir ve “klasik” tarzın vücut bulmuş hali olarak kabul edilir.

Haydn’ın müziği, yaşamı boyunca çok popülerdi ve bugün de geniş çapta icra edilmeye ve kaydedilmeye devam ediyor.

En ünlü eserlerinden bazıları “Londra Senfonileri”, “Paris Senfonileri” ve “Sturm und Drang” senfonilerinin yanı sıra yaylı çalgılar dörtlüsü Op. 20 ve Op. 76. Ayrıca tüm zamanların en ünlü ve kalıcı popüler oratoryolarından biri olan Yaratılış’ı (1798) yazdı.

Haydn’ın müzik üzerindeki etkisi muazzam ve geniş kapsamlıydı.

Mozart ve Beethoven dahil olmak üzere çağdaşlarının çalışmaları üzerinde büyük bir etkiye sahipti ve müziği bugün besteciler ve müzisyenler tarafından beğenilmeye ve çalışılmaya devam ediyor.

AYRICA BAKIN

Aşık Zakir Tekgül

Aşık Zakir Tekgül Kimdir, Hayatı

Aşık Zakir Tekgül, 1960 yılında Erzurum’a bağlı Tortum ilçesinin Bağbaşı köyünde dünyaya geldi. İlkokulu Erzurum’da …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!