Kadri Gürsel Kimdir Hayatı

Gazeteci ve yazar Kadri Gürsel, 1961 yılında İstanbul’da dünyaya geldi.

1972 yılında Galatasaray Lisesi’nde yatılı okumaya başladı.

Gürsel, 1980 darbesinden kısa süre önce üniversite yıllarında cezaevine girdi ve yaklaşık üç yıl sonra serbest bırakıldı.

Gazeteciliğe 1986 senesinde Yeni Gündem’de başlayan Gürsel, Yeni Gündem 1988 yılında kapandıktan sonra, 1993 yılına kadar çeşitli gazetelerde editörlük yaptı.

1993 yılında Agence France-Presse’nin İstanbul muhabiri oldu.

Gürsel, 1995 yılında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin PKK’ye yönelik düzenlediği “Çelik Harekâtı”nı yerinde takip edebilmek için Irak’a gitti. Türkiye’ye döndükten sonra, Nusaybin’de 31 Mart günü PKK’liler tarafından kaçırıldı.

26 gün sonra serbest bırakılan Gürsel, bu olaylar sırasında yaşadıklarını “Dağdakiler” adlı kitabında anlattı.

1998 yılında Milliyet’e bağlı “Artı Haber” dergisinin yazı işleri müdürlüğüne getirilen Gürsel, ilerleyen zamanlarda gazetenin dış haberler müdürlüğüne getirildi.

2007 yılında da köşe yazarlığına başladı.

Suruç’ta meydana gelen patlama sonrası kişisel twitter hesabı üzerinden yazdığı yazılar sebebiyle Milliyet’te işine son verildi.

8 Mayıs 2016 tarihinde Cumhuriyet gazetesinde yazmaya başladı.

31 Ekim 2016 tarihinde Cumhuriyet Gazetesine yapılan operasyon sırasında, gazetedeki pek çok çalışanla beraber Kadri Gürsel de gözaltında alındı.

Gürsel’in yönetim kurulu üyeliğini yaptığı, Viyana merkezli Uluslararası Basın Enstitüsü bu duruma tepki göstererek Gürsel ve diğer gazetecilerin en kısa zamanda serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Cumhuriyet gazetesi yayın danışmanı görevi de yapan Kadri Gürsel, çıkarıldığı İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği’nce “PKK/KCK ve FETÖ/PDY terör örgütlerine müzahir oldukları” suçlamasıyla 5 Kasım tarihinde tutuklandı.

Cumhuriyet gazetesi yazar, yönetici, muhabir ve çalışanlarının yargılandığı davanın 3’üncü duruşması bugün Çağlayan Adliyesi’nde görüldü.

Duruşma savcısı Hacı Hasan Bölükbaşı, Ahmet Şık, Murat Sabuncu ve Kadri Gürsel’in de arasında olduğu 6 tutuklu sanığın tutukluluk hallerinin devamına karar verilmesini talep etti.

Mahkeme savcının görüşüne karşı sanık ve avukat beyanlarıyla devam etti.

Savcının talebinin ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti tutuklu sanıklar; Ahmet Şık, Murat Sabuncu, Akın Atalay, Emre İper ve Ahmet Kemal Aydoğdu’nun tutukluluk hallerinin devamına karar verdi. Kadri Gürsel’in ise tahliye edilmesine karar verildi.

AYRICA BAKIN

Sara Allgood Kimdir Hayatı

İrlanda asıllı Amerikalı kadın tiyatro ve sinema oyuncusu Sara Allgood, 30 Ekim 1880 tarihinde Dublin’de …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!