KEREM KABADAYI KİMDİR

Yazar, baterist ve mimari tarihi araştırmacısı Kerem Kabadayı, 20 Aralık 1977 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi

 Mor ve ötesi isimli Türk rock grubunun kurucu üyesidir.

İlk, orta ve lise öğrenimini, Bahariye İlkokulu (1983-1988) ve İstanbul Özel Alman Lisesi’nde (1988-1996) öğrenim gördü. 

2000 senesinde Koç Üniversitesi İşletme Bölümünü bitirdi.

2001 ve 2004 seneleri arasında Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümünde, mimari, kentleşme ve çağdaş sanat kuramları üzerine Yüksek Lisans programına devam etti. 

Yoğunluklu olarak Yapısalcı-Marksist kentleşme ve tarih kuramlarına dayanan, Capitalist Urbanization in Turkey between the 1920s and the Early 1990s: An Alternative Interpretation başlıklı tez çalışmasıyla Yüksek Lisans derecesini almaya hak kazandı.

2002 ve 2004 seneleri arasında, Koç Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 

2004 senesinde bu görevinden istifa etti, İstanbul Teknik Üniversitesi, Taşkışla Kampüsünde bulunan Mimarlık Tarihi Anabilim Dalında doktora çalışmasına başladı.

Yayınlanmış ilk yazısı Amiga Dünyası isimli derginin, Kasım 1992’de yayımlanan 30. sayısında yer aldı. 

Bu tarihten kısa bir zaman sonra derginin yayın hayatı sona erdi.

 2003 ve 2006 seneleri arasında, Plan B Yayınları tarafından yayımlanmış Asklepios isimli tıp kültürü dergisinde yazmıştır.

 Bununla birlikte LM Basın Yayın tarafından çıkartılan Red isimli aylık siyasi eleştiri dergisinde bir dönem köşe yazarlığı yapmıştır.

 Bunun ardından yazdığı bazı yazılar, halen düzensiz olarak “Bağımsız İletişim Ağı”  isimli haber ve yorum sitesinde, “Ufuk Uras Haber ve Destek Grubu” 3 Temmuz 2008 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi ve “ÖzgürlükçüSol” 17 Ekim 2007 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.

Amatör olarak davul çalmaya 1990 senesinde başladı.

 Kısa bir süre, Whisky grubunun bateristi Alpay Şalt’dan özel davul dersleri aldı.

 Harun Tekin (gitar), Şahin Yalabık (vokal), Derin Esmer (gitar) ve Alper Tekin’den (bas gitar) meydana gelen Decision grubuyla 1994 yılına kadar çaldı.

 Şahin Yalabık’ın gruptan ayrılmasıyla sadece Türkçe sözlü beste yapmaya karar verdi, mor ve ötesi ismini alan grubun ilk albümü Şehir’de yer alan Sabahın Köründe, Uyku, Past, ve Reality isimli şarkıların sözlerini yazdı. 

Uyku, aynı zamanda Mor ve Ötesi’nin Decision döneminden kalan ilk Türkçe sözlü bestesidir.

ABD’nin Irak işgaline karşı oluşturulan koordinasyon çalışmalarında ve Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu (Küresel BAK) içinde aktif bir şekilde çalışmıştır.

 Savaşa Hiç Gerek Yok isimli ortak albümün yayınlanmasında grubuyla birlikte aktif bir şekilde çalışmıştır.

 Küresel BAK sözcülüğünün yanında Irkçılığa ve Milliyetçiliğe Dur de!, Antikapitalist Blok gibi kampanya ve inisiyatiflerde aktivist olarak yer almaktadır ve DSİP üyesidir.

AYRICA BAKIN

İnsanlık Tarihinin Süreçleri

İnsanlık tarihi, Homo sapiens’in ortaya çıkışından günümüze kadar uzanan uzun ve karmaşık bir süreçtir. Bu …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!