KOMA SÊ BIRA

KOMA SÊ BIRA KİMDİR

Barış Adal, Eymen Adal ve Erkan Benli isimli üç müzisyenin biraraya gelerek kurdukları grup 2019’un ilk çeyreğiyle beraber “Koma Sê Bira” ismi ile anıldı. Grup, İstanbul Taksim ve İstiklal meydanlarında söyledikleri Kürtçe müziklerle tanındılar. Grubun iki üyesi Eymen ve Barış öz kardeşler.

Üyelerden Barış Adal 1992 yılında Mardin’in Derik ilçesinin Çataltepe köyünde dünyaya geldi. Bazı nedenlerden dolayı eğitimini İlköğretim 5. sınıftan itibaren terk etti. Müziğe babasının ona aldığı gitar ile iligi duydu.

Eymen Adal,  1991 yılında Mardin’in Derik ilçesinin Çataltepe köyünde dünyaya geldi.  Yatılı olarak okuduğu ortaokulu Mardin’de, Lise’yi ise Adana’da bitirmiştir. Askerliğini Karabük‘te tamamlar.

Grup üyelerinden Erkan Benli gruptan ayrıldıktan bir müddet sonra siyasi nedenlerle tutuklandı. Erkan Benli’ye, Nusaybin Davası kapsamında yapılan yargılama sonucunda ağırlaştırılmış müebbet ve 20 yıl 3 ay hapis cezası verilmişti. 

Grup bugün Türkçe ve Kürtçe söyledikleri şarkılarla yoluna devam etmekte.

Bernamegeh Türkçe

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

Mardin Midyat Yeraltı Şehrinin Sırrı Nedir?

Midyat’ta mağarada başlayan kazı, devasa bir yer altı şehrine doğru ilerliyor. Mardin’in Midyat ilçesinde içinde …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!