KOMA AZAD

KOMA AZAD KİMDİR

Koma Azad’ın ilk nüveleri 1987 senesinde, Mardin’in Derik ilçesinde amatör faaliyetler yürüten ‘Grup Özgür’ ile oluşturuldu.

Bu dönemde Şivan Perwer, Mihemed Şêxo, Ayşe Şan gibi sanatçıların eserlerinden alınan çalışmalar ‘Grup Özgür’ün halkla buluşmasında mühim bir rol aldı.

Düğün ve sünnet gecelerinde sahne alan ‘Grup Özgür’, müzik alanında kendi özgün kimliğini oluşturmaya çalıştı. Artık otantik parçalar yerine, kendi üretimleriylede halkla buluşmaya başladı.

‘Grup Özgür’, artık kendi kabına sığmayarak, Derik dışına da taştı. Mardin, Diyarbakır, Urfa gibi bir çok ilde ‘Grup Özgür’ün çalışmaları yankılandı.

Takvimler 1990 senesini gösterdiğinde İlk durakları, Yaşar Kemal’e, Yılmaz Güney’e vatan olan Çukurova oldu. Ve ‘Grup Özgür’ Çukurova’da adını değiştirerek ‘KOMA AZAD’ olarak anılmaya başlandı.

‘Koma Azad’, 1991 senesinden itibaren çalışmalarını Yukarı Mezopotamya Kültür Merkezi’ne; 1993 senesinde Diyarbakır’da Mezopotamya Kültür Merkezi (MKM)’nin açılmasıyla Diyarbakır’a ve 1995 senesinde buranın kapatılmasıyla da İstanbul’a taşıdı.

Koma Azad’ın ilk kaseti, 1994 senesinde ‘Şemal’ adıyla piyasaya çıktı. Kürt kültürü üstündeki malum baskılar sebebiyle bu kaset Avrupa’da çıktı; kısa bir müddet sonra Kültür Bakanlığından alınan izinle kaset Türkiye ve Kürdistan’daki müzikseverlerle buluştu.

Koma Azad’ın ikinci kaseti, “Bihuşta Min” ve ardından “Şar” albümü piyasaya çıktı.

Müzik alanında on yılı aşkındır bu kimlikle insanların gönlünde yer edinen ‘Koma Azad’ çalışmalarına aralıksız devam etti.

Kürt halk müziğini kendince yorumlayarak, kendi özgünlüğünde kitlelerle buluştu.

Bernamegeh Türkçe / bernamegeh@gmail.com

AYRICA BAKIN

SİVEREK

SİVEREK KÜRT MÜ?

Siverek, Kürt nüfusun yoğun olarak yaşadığı ilçelerden biridir. İlçe nüfusunun büyük çoğunluğu Kürtlerden oluşmaktadır, Kürtlerin …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!