Mohsen Namjoo

“Kuran’la dalga geçtiği” iddiasıyla İranlı Müzisyen Mohsen Namjoo’nun Van konseri iptal edildi

Mohsen Namjoo’nun Van’da 10 Aralık’ta vereceği konser iptal edildi, organizasyonun bilet satışları durduruldu.

“Müdafaa-i İslam Hareketi” adlı oluşum ve Diyanet ve Vakıf Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Mustafa Çopursuz, Namjoo’nun konserinin iptal edilmesi için de kampanya başlatmıştı.

Hedef gösterilmesinin ardından Bursa ve Konya’da vereceği konserleri iptal edilen İranlı Müzisyen Mohsen Namjoo’nun 10 Aralık’ta Van Nur Tatar Spor Salonu’nda gerçeklecek konseri de Van Valiliği Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından iptal edildi.

Biletix’in internet sitesinden konser için yapılan bilet satışları da durdurularak iptal edildi.

Namjoo’nun 2 Aralık’ta İstanbul VW Arena’da, 3 Aralık’ta Bursa Merinos AKKM’de, 7 Aralık’ta Ankara Congresium, 8 Aralık’ta Konya Selçuklu Kongre Merkezi’nde 10 Aralık’ta ise Van Nur Tatar Spor Salonu’nda konser vermesi planlanmıştı.

“Müdafaa-i İslam Hareketi” adlı oluşum ve Diyanet ve Vakıf Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Mustafa Çopursuz, Namjoo’nun konserinin iptal edilmesi için de kampanya başlattı.

Kuran’la alay ettiği gerekçesiyle hedef gösterilen Mohsen Namjoo, “Her zaman ilham kaynağım olan Kur’an-ı Kerim’le asla alay etmedim, O’nu küçük düşürmedim” ifadelerini kullanmıştı.

Mohsen Namjoo Kimdir?

Mohsen Namjoo, İranlı bir şarkıcı-söz yazarı, besteci ve müzisyendir. Müzik tarzı, İran halk müziğinin yanı sıra blues ve rock’tan da etkilenmiştir.

Namjoo, 4 Mart 1976’da kuzeydoğu İran’da küçük bir Razavi Horasan kasabası olan Torbat-e Jam’de doğdu. Dini bir şehir olan Meşhed’de büyüdü.

12 yaşında klasik Fars müziği öğrenmeye başladı. Küçük yaşta Batı müziği dinlemeye başladı ve Jim Morrison , Eric Clapton ve Chris de Burgh gibi müzisyenlerle ilgilenmeye başladı.

1994 yılında Tahran Sanat Üniversitesi’ne kabul edildi.

1997’nin sonlarında ve 1998’in başlarında, Namjoo “İran şiiri ve müziğinin modern birleşimi” temalı ilk iki konserini verdi. 2003 yılında Tahran’da kendi çalışmalarının bazı bölümlerini kaydetmeye başladı.

Toranj adlı ilk albümü Eylül 2007’de İran’da resmi olarak piyasaya sürüldü ve ilk büyülenen İranlıların dikkatini çekti.

Namjoo birkaç filmde rol aldı. Uluslararası film festivallerinde gösterilen Sessizliğin Sesi (Yönetmenliğini Amir Hamz ve Mark Lazarz’ın yaptığı) belgeselinde rol aldı.

Ayrıca Cenaze için Birkaç Kilogram Tarih (Yönetmen Saman Saloor ) adlı uzun metrajlı bir anlatı filminde
rol aldı ve çeşitli film festivallerinde oynadı.

2009’da Kuran’daki içeriği “şerefsizleştiren” müzik yapmak suçundan İran’da beş yıl hapis cezasına çarptırıldı. Namjoo yurtdışında yaşadığı için, ceza sanık yokluğunda verildi.

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Erdal Çolak’ın Tarihin Başladığı Uygarlık Kürdistan ve Kürtler kitabı

Erdal Çolak’ın Tarihin Başladığı Uygarlık Kürdistan ve Kürtler kitabı okuyucuyla buluştu

Bu kitabın önemi geçmişin saklı ve esrarengiz derinliklerinde dolaşarak tarihe ve geleceğe özelliklede Kürt halkına …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!