Maaşı geç yattığı için şikayette bulunan öğretmen işten atıldı

Maaşı geç yattığı için şikayette bulunan öğretmen işten atıldı

Maaşını geç yatıran ve promosyon ücreti vermeyen banka şubesini CİMER’e şikayet eden ücretli öğretmen kaymakamlık kararıyla işten atıldı.

Türkiye’deki öğretmen açığı ders ücreti karşılığında düşük ücrete ve güvencesiz çalıştırılan ücretli öğretmenlerle kapatılmak istiyor. Bu öğretmenlerden biri de 9 yıldır ataması yapılmadığı için Şırnak’ın Cizre ilçesindeki İsmail Ebul-iz İlkokulunda ücretli öğretmenlik yapmak zorunda kalan Cesur Macak. Macak, maaşı geç yatırıldığı için Ziraat Bankasını CİMER’e şikayet edince sözleşmesi ara tatile iki gün kala kaymakamlık tarafından feshedilerek işsiz bırakıldı.

‘MAAŞ GEÇ YATIYOR’ ŞİKAYETİ

Cesur Macak 5 Ekim 2022’de CİMER’e şu sözlerle şikayette bulundu: “Şırnak Cizre ilçesinde ücretli öğretmen olarak çalışıyorum. Verilen ek ders maaşı Ziraat Bankasına yatıyor. Maaş maliyenin onay verdiği tarihten 4 veya 5 gün sonra hesabımıza yatıyor. Promosyon verilmiyor bize. Banka azıcık parama tamah ediyor. Sizin saraylarda şatafat içinde yaşamanız için oy vermedim. Verdiğime bin pişmanım. Bir daha da vermem Cizre Ziraat Bankası şubesini şikayet ediyorum. Sizleri de Allah’a şikayet ediyorum.”

‘ŞİKAYETTEN VAZGEÇİRİLDİ YİNE DE İŞTEN ATILDI’

Bu şikayet üzerine 4 Kasım’da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından aranarak konu hakkında savunma vermesi istenen Macak, “Görüşmede şikayeti benim yapmadığımı söylemem istendi. Ben de ailemi düşünerek o yönde savunma yazdım. Olayın kapatılacağını ve sürecin yanlış bir duruma evrilmemesi için böyle yapılmasının daha sağlıklı olacağını belirttiler. 9 Kasım’da ise işten çıkışımın verildiği tarafıma bildirildi. Çıkış nedeni olarak CİMER’e yaptığım şikayet gerekçe gösterildi” dedi.

‘BİR NEVİ MEVSİMLİK İŞÇİSİN, BAŞKA MESLEK YAP’ TAVSİYESİ

İşten atılmasının ardından İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü yetkileriyle yaptığı görüşmede kararı kaymakamın verdiğini öğrendiğini belirten Macak, görüştüğü yetkilinin kendisine “Yaptığın iş kaymakamlık tasarrufunda. Kendini bir nevi mevsimlik işçi görmen gerek. Öğretmenlik dışında başka bir meslek yapabilirsin bu olayı büyütmemelisin” dediğini anlattı. Macak “9 yıl boyunca köylerde ve şehirden uzakta düşük ücretle okullarda çalıştım. Bu 9 yıl boyunca bir öğretmen ne yapması gerekiyorsa elimden geldiğince yapmaya çalıştım” dedi. (Berhat DENİZ-Şırnak/Evrensel)

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Sonequa Martin-Green Kimdir, Hayatı

Amerikalı kadın oyuncu ve yapımcı Sonequa Martin-Green, 21 Mart 1985 tarihinde Russellville’de dünyaya geldi. Daha …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!