MATİLDA JOSLYN GAGE KİMDİR

Matilda Joslyn Gage, etkili bir Amerikan kadın hakları savunucusu, kölelik karşıtı, özgür düşünen ve kadın hakları savunucusuydu.

24 Mart 1826’da Cicero, New York’ta doğdu ve 18 Mart 1898’e kadar yaşadı.

Gage, Susan B. Anthony ve Elizabeth Cady Stanton gibi önde gelen isimlerle birlikte çalışarak kadınların oy hakkı hareketinde hayati bir rol oynadı.

Gage, eğitime ve sosyal reforma değer veren ilerici bir ailede büyüdü.

Babası Hezekiah Joslyn kölelik karşıtıydı ve annesi Helen Lesher kadın haklarının savunucusuydu.

Bu ilk etkiler, Gage’in inançlarını şekillendirdi ve gelecekteki aktivizminin temelini attı.

19. yüzyılın ortalarında Gage, çeşitli sosyal reform hareketlerine dahil oldu.

Köleliğin kaldırılmasını aktif olarak destekledi ve Yeraltı Demiryolu için istasyon şefi olarak çalışarak köleleştirilmiş bireylerin özgürlüğe kaçmalarına yardımcı oldu.

Gage ayrıca Kızılderili haklarını savundu, onların toprak mülkiyetini savundu ve ayrımcı politikalara karşı çıktı. Anasoylu toplumlarının kadın eşitliği için bir ilham kaynağı olduğunu kabul ederek, Iroquois Konfederasyonu için derin bir takdir geliştirdi. Gage’in en önemli katkıları kadın hakları mücadelesindeydi.

1869’da Susan B. Anthony ve Elizabeth Cady Stanton ile birlikte Ulusal Kadın Oy Hakkı Derneği’ni (NWSA) kurdu. Gage, örgütün başkan yardımcısı ve daha sonra 1875’ten 1876’ya kadar başkanı olarak görev yaptı.

Kadınların oy hakkı, eşit haklar ve yasal reformları savunan güçlü konuşmalarıyla tanınıyordu.

Gage aynı zamanda üretken bir yazardı ve çok sayıda makale ve deneme yayınladı.

1878’de, din ve siyaset içindeki baskın ataerkil yapılara meydan okuyan çığır açan bir kitap olan “Kadın, Kilise ve Devlet” i yazdı.

Örgütlü dinin kadın haklarının önünde büyük bir engel olduğunu ve dini metinlerin genellikle kadınların boyun eğdirilmesini haklı çıkarmak için kullanıldığını savundu.

Gage, cinsiyet eşitsizliğini sürdüren ve daha kapsayıcı ve eşitlikçi bir yaklaşımı savunan İncil yorumlarını eleştirdi.

Önemli katkılarına rağmen, Gage’in adı genellikle diğer oy hakkı liderleri tarafından gölgede bırakılır.

Bunun nedeni kısmen, Gage’in sosyal, politik ve ekonomik eşitliği kapsayan daha geniş bir gündemi savunurken, kadınlara oy hakkı sağlamaya daha dar bir şekilde odaklanmayı tercih eden bazı daha muhafazakar oy hakkı savunucularıyla çatışmasıydı.

Gage’in etkisi ömrünün ötesine geçti. Kızı Maud Gage Baum, “Harika Oz Büyücüsü”nün yazarı L. Frank Baum ile evlendi.

Matilda Joslyn Gage’in fikirleri ve aktivizmi Baum’un yazılarını etkiledi ve Baum’un kitabındaki İyi Cadı Glinda karakterinin Gage’den ilham aldığına inanılıyor.

Matilda Joslyn Gage’in mirası, sosyal adalet ve toplumsal cinsiyet eşitliği için mücadele eden aktivistlere ilham vermeye devam ediyor.

Kadın haklarına, köleliğin kaldırılmasına ve dini reformlara olan bağlılığı toplumsal normlara meydan okudu ve gelecek nesil aktivistlerin yolunu açtı.

Gage’in kesişimsel feminizme olan bağlılığı ve çeşitli baskı biçimlerinin birbirine bağlılığına yaptığı vurgu, konuyla ilgili olmaya devam ediyor ve süregelen eşitlik mücadelesini hatırlatıyor.

AYRICA BAKIN

Ünsal Ünlü Kimdir Hayatı

Gazeteci Ünsal Ünlü, 22 Ocak 1970 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi. 1982 senesinde Radyo Çocuk Saati’nde …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!