Mehmet Alaettin Yavaşca Kimdir, Hayatı

Tıp doktoru ve Klasik Türk müziği sanatçısı Mehmet Alaettin Yavaşca, 1 Mart 1926 tarihinde dünyaya geldi.

1951 senesinde İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirdi ve Haseki Hastanesi 1. Kadın Doğum Mütehassısı olarak mesleki vazifesine başladı.

1985 senesinden başlayarak, hekimlik görevini bıraktığı 1990 senesine kadar Haseki Hastanesi Başhekimliği görevini yürüttü.

Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca’nın musiki hayatı, henüz 8 yaşındayken Batı musikisi keman dersleriyle başlamıştır.

İstanbul’a gittikten sonra, Sadettin Kaynak, Münir Nurettin Selçuk, Suphi Ezgi, Hüseyin Sadeddin Arel, Zeki Arif Ataergin, Nuri Halil Poyraz, Refik Fersan, Mesut Cemil, Ekrem Karadeniz, Süleyman Erguner, Dr. Selahaddin Tanur gibi üstatlardan istifadeler sağlamış, İstanbul Belediye Konservatuvarı’ İleri Türk Müziği Konservatuvarı, İstanbul Üniversitesi Korosu gibi kuruluşlarda icra kabiliyetini ve musiki bilgisini geliştirmeyi bitirdikten sonra 1950 senesinde açılan sınavı kazanarak İstanbul Radyosunda solist icracı olmuş, zamanla Türkiye Radyolarında ve TRT bünyesinde Danışma, Denetleme ve Repertuvar kurullarında önemli görevler almıştır, 1967 senesinden bu yana solistliği yanında koro yöneticiliği de yapmıştır.

Türk Musikisinde, Devlete bağlı ilk Konservatuvarının kurucuları arasında yer almıştır, 1976 yılından itibaren Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nın Yönetim Kurulunda ve öğretim kadrosunda çalışmıştır.

Konservatuvar, YÖK (Yükseköğretim Kurulu) yasasıyla İstanbul Teknik Üniversitesine bağlandıktan sonra 1990 yılında İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Profesörlüğüne atanmış ve Ses Eğitimi Bölüm Başkanlığı’na getirilmiştir.

İcracılığı yanında 140 civarında beste, semai, şarkı, çocuk şarkıları, çeşitli saz eserleri (peşrev, saz semai, medhal, etüd), dini sahada da mevlevi ayini ve ilahi formunda besteleri bulunmaktadır.

1950’li yıllardan bu yana yurt içi ve yurt dışı birçok konser vermiştir.

Yurt dışı konserler için iki kez Amerika Birleşik Devletleri’ne davet edilmiştir ve 5 konser vermiştir.

1988 senesinde BBC’nin, Londra Queen Elizabeth Hall’da tertiplediği ‘Müzik Festivali’ne davet edilmiştir, orada da 3 konser, ayrıca Almanya’da Berlin, Köln, Hamburg ve Aachen’de muhtelif konserler vermiştir.

Dr. Alâeddin Yavaşca’nın bir uzun çaları (LP), 25 tane 78’lik plağı, 15 tane 45’lik plağı bulunmaktadır.

Kendisine 1991 senesinde ‘Devlet Sanatçısı’ unvanı verildi.

Ayten Yavaşca ile evlidir.

Sanatçının adı 2018 senesinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul Boğazı’nda sefer yapan vapura verilmiştir.

Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca Vapuru İstanbul boğaz hattında seferlerine devam etmektedir.

Ayrıca Yavaşca’nın Kilis’te doğup büyüdüğü tarihi ev, “Alaeddin Yavaşca Müze Evi” adı ile müzeye çevrilmiştir.

Rahatsızlandığı 2017 senesine kadar Haliç Üniversitesi Konservatuvarı’nda öğretim üyesi olarak ders vermiştir.

Ayrıca Çorlu Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’nde balmumundan bir heykeli vardır.

23 Aralık 2021 Perşembe günü yaşlılığa bağlı çoklu organ yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü Koç Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.

25 Aralık 2021 Cumartesi günü Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenin ardından Fatih Camii’nde kılınan cenaze namazının ardından Beşiktaş’taki Yahya Efendi Haziresi’ne defnedilmiştir.

 

AYRICA BAKIN

Şovenizmin tehlikeleri nelerdir?

Şovenizmin bir dizi tehlikesi vardır ve bunlar genellikle toplumlar arasındaki ilişkileri bozabilir, barışı tehdit edebilir …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!