Meltem Arıkan Kimdir

Roman, araştırma, tiyatro ve öykü dallarında yapıtları bulunan yazar Meltem Arıkan, 7 Ocak 1968 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi.

Yazar Ankara’da yetişmiştir.

Erken dönem öykü ve denemeleri 1992 ve 1995 seneleri arasında çeşitli edebi dergilerde yayınlanmıştır.

İlk romanı Ve… Veya… Belki… 1999 yılında yayımlanmış, bu kitabı 2000 senesinde yayımlanan Evet… Ama… Sanki… ve 2002 senesinde yayımlanan Kadin Bedenini Soyarsa takip etmiştir.

Yazarın dördüncü romanı Yeter Tenimi Acıtmayın, Türkiye’de olmayan ensest gerçeğini Türkçe isimler kullanarak yazmak ve Türk aile yapısını feminist bir anlayışla yıkmaya çalışmak suçlamasıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın suç duyurusuna istinaden, Başbakanlık Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulunun raporu ile yasaklanmıştır fakat iki aylık bir hukuki sürecin sonunda 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nin kararıyla serbest bırakılmıştır.

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin 2004 Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü, bu sürecin sonunda Meltem Arıkan’a verilmiştir.

2005 yılında beşinci romanı Zaten Yoksunuz, 2006 yılında da Umut Lanettir yayımlandı.

Bu altı romanı takiben, Arıkan Oyunu Bozuyorum adlı bir oyun kaleme almıştır ve prömiyerini Ağustos 2007’de Zurich Theater Spectacle’da yapan ve iki sezon Garajistanbul tarafından sahnelenen oyun 2007 senesinde VIII. Lions Tiyatro Ödülleri’nde “En İyi Özgün Oyun” ödülüne değer görülmüştür.

Yazarın Beden Biliyor adlı araştırma kitabı 2008 senesinde yayımlanmıştır.

2009 senesinde de Linz 2009: Avrupa Kültür Başkenti etkinlikleri çerçevesinde 10+ tarafından sahneye koyulan Parallel isimli oyunun dramaturjisini gerçekleştirmiştir.

Yazarın son romanı Özlemin Beni Savuran 2009 senesinin haziran ayında yayımlanmıştır.

Meltem Arıkan 2014 senesinde Mi Minör adlı oyunuyla Index Sensorship tarafından Freedom Of Expression (ifade Özgürlüğü Ödülü) ödülüne değer görülmüştür.

AYRICA BAKIN

“HAYATA DAİR” KENAR NOTLARI

TEMEL DEMİRER   “Hayatını gerçeğe ada.”[1]   Toprağın üzerinde yaşadığını sanan ölülerin giderek arttığı bir …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!