Mike Tyson Kimdir

Michael Gerard Tyson (popüler ismiyle Mike Tyson, 30 Haziran 1966), 1985-2005 yılları arasında kariyer yapmış eski bir Amerikalı profesyonel boksör.

1987’den 1990’a kadar, dünyanın tek ağır sıklet şampiyonu olarak hüküm sürdü; WBA, WBC ve IBF ödüllerini aynı anda alan ve bunları art arda birleştiren tek boksör oldu.

Boks geçmişlerinde, tüm zamanların en asi oyuncusu olarak tanımlanmaktadır.

Mike Tyson, New York’un Brooklyn ilçesinde , üç çocuğun en küçüğü olarak yoksulluk içinde doğdu .

Mike iki yaşındayken aileden ayrılan babasını neredeyse hiç tanımadı.

Tyson, on yaşına kadar ailesiyle birlikte New York’un en fakir mahallelerinden biri olan Brooklyn’deki Bedford-Stuyvesant’ta yaşadı.

Tyson erken yaşlardan itibaren bir suçlu olmasına rağmen – kısa süre sonra çeşitli suçlarla (yankesici, silahlı soygun) göze çarpıyordu – o zamanlar, gelecekteki bir boks kariyerini “kötü çocuk” olarak gösterecek hiçbir şey yoktu.

Tyson, çocukken oldukça utangaç bir çocuktu, münzevi bir hayat yaşadı ve akranları tarafından zayıf olarak görüldü. En büyük hobisi güvercin yetiştirmekti..

12 yaşına geldiğinde, Mike Tyson polis tarafından çeşitli suçlardan 38 kez tutuklanmıştı.

Sonunda New York , Catskill’de zor çocuklar için bir okula girdi .

Oradaki beden öğretmeni, eski bir profesyonel boksör olan Bobby Stewart, Tyson’ın fiziksel yeteneklerinden etkilendi, ancak başlangıçta ona boks öğretme talebini reddetti.

Ancak Tyson akademik performansını geliştirdikten sonra Stewart çocuğun isteğine boyun eğdi ve ona ilk boks derslerini verdi.

Kısa süre sonra Tyson’ı Cus D’Amato’ya koçluk yapması için tanıştırdı . 13 yaşındaki Tyson ile tartıştıktan sonra “Bu, dünyanın gelecekteki ağır siklet şampiyonu olacak” diyerek kendini kaptırmıştı.

Mart 1985’te, 18 yaşındayken Mike Tyson profesyonel oldu. İlk olarak, iki yöneticisi Bill Cayton ve Jimmy Jacobs tarafından Cus D’Amato’nun yönetiminde dikkatlice inşa edildi. 6 Mart 1985’te Tyson ilk profesyonel dövüşünü yaptı. İlk ring deneyimini kazanmak için, Tyson her dört haftada bir kendisi için pek tehlikeli olamayacak rakiplere karşı savaştı. Nihayetinde, kısa süre sonra medya tarafından Tyson olarak adlandırıldığı için Kid Dynamite’a karşı hiçbirinin şansı yoktu . 1985’in sonunda Tyson, hepsini kazandığı 15 dövüş yapmıştı.

AYRICA BAKIN

Bennu Yıldırımlar Kimdir Hayatı

Oyuncu Bennu Yıldırımlar, 22 Kasım 1969 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Girit ve Makedonya göçmeni bir aileden gelmektedir. 1969 senesinde Erenköy …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!