George Corley Wallace Kimdir

Bir çiftçinin oğluydu. 1942’de Alabama Üniversitesi Hukuk Okulu’nu bitirdi. Askerliğini II. Dünya Savaşı sırasında yaptı.

1946’da eyalet savcı yardımcılığına getirildi, daha sonra iki dönem eyalet yasama meclisine seçildi.

Alabama Üçüncü Yargı Bölgesi’nde yargıçlık yaptığı dönemde (1953-1959) Siyahların oy verme hakkına ilişkin ayrımcı uygulamaları soruşturan ABD Medeni Haklar Komitesi’ne karşı çıktığı için Savaşan Yargıç lakabıyla ünlendi.

1948’deki Demokrat Parti Ulusal Kongresi’nde medeni hakların genişletilmesini isteyenlere karşı verdiği mücadeleyle adını bütün ülkede duyurdu.

1958’de Alabama eyalet valiliği seçimlerinde yenilgiye uğramasına karşın, dört yıl sonra ırk ayrımcılığına ve iktisadi sorunlara ağırlık veren bir programla seçimleri kazandı.

Valiliğinin birinci yılında Siyah öğrencilerin Alabama Üniversitesi’ne kaydını engelleyerek okul kapısında bekleyeceğine ilişkin sözünü yerine getirdi (Haziran 1963).

Federal hükûmetin eğitim alanında eyalet yetkilerini gasp ettiğini öne sürerek yalnızca ulusal güvenlik konusunda federal yasaları tanıdığını açıkladı.

Tuskegee, Birmingham, Huntsville ve Mobile’daki onu beyazlarla Siyahların aynı okullarda okumasına karşı muhalefetin simgesi durumuna getirdi.

1966 seçimlerinde Wallace yasa gereği yeniden aday olamadığı için seçimlere ilk karısı Lurleen girdi ve vali seçildi. Lurleen bu görevdeyken 1968’de öldü.

Wallace 1970’te ve 1974’te yeniden vali seçildi. 1968’de Amerikan Bağımsız Partisi’nden başkanlık seçimlerine katıldı ama seçilemedi.

George Wallace, ABD başkanlık seçimlerinde iki ana parti dışında (Ross Perot’dan sonra) %13.53 ile en yüksek 2. oy oranına ulaşmıştır.

15 Mayıs 1972’de, Demokrat Parti’nin başkan adaylığı kampanyası sırasında Laurel’de (Maryland) silahlı bir saldırı sonucunda yaralandı ve belden aşağısı felç oldu. Bu olaydan sonra aday adaylığından çekildi.

1976’da gene Demokrat Parti’den başkan adaylığı kampanyasına katıldı.1982’de tekerlekli sandalyesiyle valilik seçimine katıldı ve ırk ayrımcılığından vazgeçtiğini açıkladıktan sonra Siyah seçmenlerin de desteğini alarak seçimi kazandı. 1987’de sağlık nedenleriyle siyasetten çekildi.

AYRICA BAKIN

Bill Walsh Kimdir

Bill Walsh (30 Eylül 1913 – 27 Ocak 1975), film yapımcısı ve senarist. New York’ta …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!