Lois Wilson Kimdir, Hayatı

Amerikalı sinema oyuncusu, senarist ve film yapımcısı Lois Wilson, 28 Haziran 1894 tarihinde Andrew Kenley Wilson ve Constance (kızlık soyadı Coolidge)’ın kızı olarak Pittsburgh, Pennsylvania’da dünyaya geldi.

Wilson’ın ailesi, o henüz çok küçükken Alabama’ya taşındı.

Alabama Normal Koleji’nden (şimdi West Alabama Üniversitesi) mezun oldu ve küçük çocuklar için okul öğretmeni oldu ve kısa süre sonra bir film kariyerine devam etmek için ayrıldı.

1915 yılında Wilson, Universal Studios ve Birmingham News tarafından düzenlenen bir güzellik yarışmasını kazandıktan sonra California’ya yerleşti.

Bu yarışma, Miss Alabama /Miss America yarışma sisteminin öncülüydü ve Wilson, ilk Miss Alabama olarak kabul edilmektedir.

Hollywood’da çalışmaya başladıktan sonra, seçmelere katıldı ve Victor Film Company tarafından birkaç küçük film rolü için işe alındı.

Ayrıca iki kısa film yönetti ve senaryo yazarlığı yaptı.

1916 yılında Chicago’yu ziyaret etti ve burada başrolde ünlü balerin Anna Pavlova’nın oynadığı The Dumb Girl of Portici filminde ona küçük bir rol veren öncü kadın yönetmen Lois Weber ile tanıştı.

Weber daha sonra onu Los Angeles’a götürdü ve burada J. Warren Kerrigan ve Frank Keenan gibi aktörlerin karşısında başrolleri oynamaya başladı.

Lois Wilson, 93 yaşında Reno’daki Riverside Nitelikli Bakım Hastanesi’nde zatürreden dolayı yaşamını yitirdi.

Cenazesi Beverly Hills’deki Good Shepherd Kilisesi’nde yapıldı. Yakınlardaki Glendale’deki Forest Lawn Memorial Park’a defnedildi.

AYRICA BAKIN

Şovenizmin tehlikeleri nelerdir?

Şovenizmin bir dizi tehlikesi vardır ve bunlar genellikle toplumlar arasındaki ilişkileri bozabilir, barışı tehdit edebilir …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!