Elizabeth Arnold Hopkins Poe Kimdir, Hayatı

Oyuncu ve Edgar Allan Poe’nun annesi Elizabeth Arnold Hopkins Poe, 1787 yılının ilkbaharında, Henry ve Elizabeth Arnold çiftinin çocuğu olarak Londra’da dünyaya geldi.

Annesi Londra’da 1791 ve 1795 seneleri arasında tiyatro oyuncusu olarak çalıştı.

Henry 1789 yılında yaşamını yitirdi. Anneyle kızı Kasım 1795’te İngiltere’de ABD’ye doğru gemiyle yola çıktı ve 3 Ocak 1796 tarihinde Boston, Massachusetts’e vardı.

Eliza Boston’da sahneye ilk kez dokuz yaşında, ABD’ye gelişinden yalnızca üç ay sonra çıktı.

David Garrick tarafından yazılmış Miss in Her Teens isimli bir farsta Biddy Blair isminde bir karakteri oynadı ve Portland Herald’da şu sözlerle övüldü: “Miss Biddy’de Bayan Arnold, tüm övgülerin üzerinde… Yalnızca dokuz yaşında bir bayan olmasına karşın bir aktris olarak gücü, kendisine daha olgun yaşlarda da saygınlık kazandıracaktır.”

Aynı sene Elizabeth, Arnoldlarla İngiltere’den gemiyle yolculuk etmiş Charles Tubbs adında bir müzisyenle hayatını birleştirdi.

Bu küçük aile, Charleston Comedians isminde bir tiyatro grubu kurmak için Bay Edgar adlı bir müdüre katıldı.

Eliza’nın annesi Elizabeth, topluluk Kuzey Karolina’da turnedeyken yaşamını yitirdi.

Vefatıyla ilgili fazla bilgi yoktur.

Fakat 1789 yılından sonra tiyatro kayıtlarında yer almadığından, bu tarihten kısa bir süre sonra öldüğü tahmin edilmektedir.

Annesinin vefatından sonra Eliza, tiyatro topluluğuyla birlikte kaldı.

O dönemin aktörleri için geçerli olan geleneği izleyerek, şehirden şehre, her bir şehirde aylarca kalarak oyunlar sergiledi.

Aktörler, tiyatrolar ve seyirciler, geniş yelpazeli ince bir zevke sahipti.

Eliza’nın oynadığı en etkileyici sahnelerden biri Philadelphia, Pensilvanya’daki Independence Hall’un yakınlarında bulunan, iki bin koltuk kapasiteli Chestnut Street Theater’dı.

Kariyeri boyunca Eliza, koroda şarkı söylediği ve dans ettiği roller ile William Shakespeare karakterleri Juliet Capulet ve Ophelia da dahil olmak üzere, 300 civarında rolde oynadı.

1802 yazında, on beş yaşındayken Eliza, Charles Hopkins’le hayatını birleştirdi.

Hopkins üç sene sonra, Ekim 1805’te, muhtemelen sarıhumma sebebiyle yaşamını yitirdi ve Eliza on sekiz yaşında dul kalmış oldu.

Baltimore doğumlu David Poe Jr. Eliza’yı Norfolk, Virginia’da sahnede gördü ve ailesinin hukuk okuması yönündeki planlarını bir kenara bırakarak, tiyatro topluluğuna katıldı.

Poe, Eliza ile 1806 yılında, Hopkins’in ölümünden altı ay sonra hayatını birleştirdi.

1811 yılında bir oyun için Richmond, Virjinya’da bir pansiyonda kaldığı sırada Eliza, kan tükürmeye başladı.

Sahneye çıkma sıklığı azaldı ve Ekim 1811’de sahneyi tamamen bıraktı.

Son performansı 11 Ekim 1811 tarihinde The Stranger isimli oyunda sergilediği Kontes Wintersen rolüyle oldu.

Eliza’nın hastalığı sırasında oyuncu arkadaşları Bay ve Bayan Luke Usher (ki adları Poe’nun “The Fall of the House of Usher” öyküsüne ilham vermiş olabilir. Çocukların bakımını üstlendi ve Richmond bölgesindeki birçok kişi Eliza’nın sağlığıyla ilgilendi.

O sene 29 Kasım’da Richmond Theater, Eliza yararına bir performans sergiledi.

Yerel bir yayın olan Enquirer, Eliza’nın yardıma ihtiyacı olduğunu şöyle duyurdu: “Bu gece, Bayan Poe, hastalığın yatağına mahkûm ve çevresi çocuklarıyla sarılı halde yardımınızı istiyor ve bunu belki de son kez istiyor.”

Eliza sonunda 8 Aralık 1811 Pazar sabahı, yirmi dört yaşında, ertafı çocuklarıyla sarılı halde hayatını kaybetti.

Genellikle, Eliza Poe’nun veremden öldüğü kabul edilmektedir.

Richmond’daki St. John’s Episcopal Church’te gömülüdür.

Tam olarak nereye gömüldüğü bilinmemektedir, anısına yapılmış abide tüm genel alanı temsil etmektedir.

Vefatından sonra üç çocuğu birbirinden ayrıldı.

William Henry Leonard Poe babasının anne ve babasıyla Baltimore’da yaşamaya başladı, Edgar Poe Richmond’da yaşayan John ve Frances Allan tarafından alındı ve Rosalie Poe, Richmond’dan William ve Jane Scott Mackenzie tarafından evlat edinildi.

AYRICA BAKIN

Şovenizmin tehlikeleri nelerdir?

Şovenizmin bir dizi tehlikesi vardır ve bunlar genellikle toplumlar arasındaki ilişkileri bozabilir, barışı tehdit edebilir …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!