Jack Johnson Kimdir

John Arthur ” Jack” Johnson ( 31 Mart 1878 , Galveston , Teksas – 10 Haziran 1946, Franklinton , Kuzey Karolina ) Amerikalı boksör .

Jim Crow döneminin zirvesinde , 1908’den 1915’e kadar ilk siyah dünya ağır siklet şampiyonuydu.

Johnson, 31 Mart 1878’de kapıcı ve bulaşıkçı olarak çalışan eski köleler olan Henry ve Tina Johnson’ın dokuz çocuğunun üçüncüsü olarak dünyaya geldi.

Babası Henry, İç Savaş sırasında 38. Konfederasyon Renkli Piyade’de arabacı olarak görev yapmıştı .

Johnson profesyonel boksa ilk çıkışını 1 Kasım 1898’de Galveston’da yaptı ve burada Teksas Eyaleti Orta Siklet Şampiyonu unvanı için Charley Brooks ile dövüştü. 15 rauntluk mücadele, Johnson’ın ikinci tur nakavtıyla erken sona erdi.

1954’te Ring Magazine Onur Listesi’ne ve 1990’da Uluslararası Boks Onur Listesi’ne giren ilk siyah adam oldu .

Johnson, tüm zamanların en etkili boksörlerinden biri olarak kabul edilir. 1910’da James J. Jeffries’e karşı verdiği mücadeleye “yüzyılın dövüşü” adı verildi.

Film yapımcısı Ken Burns’e göre, Jack Johnson on üç yıldan fazla bir süredir “yaşayan en ünlü ve kötü şöhretli Afro-Amerikan adamdı.”

1972’de “boks papası” Nat Fleischer onu tüm zamanların en büyük ağır sikleti olarak adlandırdı.

Boksun ötesinde, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ırkçılık kültürünün ve tarihinin bir parçası oldu.

1912’de Johnson, kısmen beyaz karısı tarafından yönetilen başarılı ve lüks bir “Black and Tan” restoran ve gece kulübü açtı.

Johnson, 1910’da bir kadını “ahlaksız amaçlarla” eyalet sınırlarının ötesine geçirmeyi yasaklayan Mann Yasasını ihlal ettiği için tutuklanan ilk kişiydi – beyaz kadınlarla olan ilişkilerine dayanan bir suçlamaya maruz kaldı.

Johnson, bir yıl hapis cezasına çarptırıldıktan sonra ülkeden kaçtı ve cezasını 1920’de Leavenworth Federal Hapishanesinde çekmeden önce yedi yıl yurtdışında boks yaptı.

24 Mayıs 2018’de ABD Başkanı Donald Trump , Johnson’ı resmen affetti.

Üçüncü profesyonel dövüşünü 8 Mayıs 1899’da Chicago’da Klondike Haynes veya “Kara Herkül” olarak bilinen John W. Haynes’e karşı yaptı.

Afro-Amerikan ağır siklet, Klondike adını, Klondike Fields’deki altın ve kaslı dış görünümüne atıfta bulunan “Kara Herkül” adı gibi, onu nadir yaptığı için kazandı .

Bu unvan hiçbir komisyon veya dergi tarafından resmi olarak tanınmasa da, Haynes kendisini “Siyah Ağır Siklet Şampiyonu” (İngilizce: “Siyah Ağır Siklet Dünya Şampiyonu”) ilan etti ve bu unvanla giderek daha fazla yanlış ilişkilendirildi.

Johnson, Haynes ile üç kez karşılaştı: 6 Mayıs 1899’daki ilk dövüş, teknik nakavtla sona erdi. (TKO) beşinci turda; ikinci maç, her iki dövüşçü de 20 rauntta kaldıktan ve hiçbiri diğerini nakavt edemedikten sonra berabere olarak kabul edildi.

Johnson, Klondike 14. tura çıkmayı reddettiğinde TKO ile üçüncü dövüşü kazandı. Johnson, tanınmayan Klondike unvanını talep etmedi.

21 Ekim 1902’de Johnson, eski siyah ağır siklet şampiyonu Frank Childs’ı yendi.

İkincisi, siyah ağır sıklet unvanını iki kez kazandı ve unvanını George Byers’a ve Byers’tan tekrar Denver Ed Martin’e geri kazandıktan sonra kaybetmesine rağmen gerçek siyah şampiyon olduğunu iddia etmeye devam etti.

Klondike Haynes gibi, o da tanınmayan siyah ağır sıklet unvanını aldı. Johnson, planlanan 20 rauntluk maçın on ikinci turunda, Childs’ın saniyeleri, dirseğinin yerinden çıkmasıyla devam edemeyeceğinin sinyalini verdiğinde, TKO ile kazandı.

Johnson’a olan kayıp, sonunda Childs’ın siyah ağır sıklet unvanına ilişkin iddialarını sona erdirdi.

Johnson, uzun yıllar boyunca ücretli dövüşler yapmaya ve kazançlı ciro anlaşmaları da dahil olmak üzere diğer işlerin peşine düşmeye devam etti.

10 Haziran 1946’da 68 yaşında bir trafik kazasında öldü.

Mezarı Chicago’nun özel Graceland Mezarlığı’ndadır .

AYRICA BAKIN

Bill Walsh Kimdir

Bill Walsh (30 Eylül 1913 – 27 Ocak 1975), film yapımcısı ve senarist. New York’ta …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!