Antonio Tarver Kimdir

Antonio Deon Tarver ( 21 Kasım 1968’de Orlando , Florida’da doğdu ) Amerikalı bir hafif ağır sıklet boksör.

1995’te dünya amatör şampiyonu oldu ve 1996 Olimpiyat bronz madalyasını kazandı.

Bir profesyonel olarak, eski bir WBA Süper Dünya Şampiyonu , iki kez IBF Dünya Şampiyonu ve iki kez WBC Dünya Şampiyonu oldu.

Amatör rekoru 158 galibiyet ve 12 mağlubiyettir.

1993’te Tarver, ABD hafif ağır sıklet şampiyonluğunu kazandı. 1994’te Ulusal Altın Eldiven hafif ağır siklet bölümünü ve yine 1995’te ABD hafif ağır siklet şampiyonasını kazandı .

Ayrıca 1995’te Arjantin’de düzenlenen 12. Pan Amerikan Oyunlarını da kazandı .

Óscar Amador, Dihosvany Vega, Gabriel Hernández ve Thompson Garcia’ya karşı kazandı.

Mayıs 1995’te Berlin’de amatör hafif ağır sıklet şampiyonu oldu . Ön eleme turunda Karadağlı Milorad Gajović’e karşı , çeyrek finalde İtalyan Pietro Aurino’ya karşı , yarı finalde Kazakistan’dan Wassily Schirow’a karşı ve son olarak finalde Küba’dan Dihosvany Vega’ya karşı kazandı .

1996 Atlanta Olimpiyatları’nda ön eleme turlarında Dmitry Vybornov ve David Kowah’ı yendi .

Çeyrek finalde Enrique Flores’i yenerek yarı finale yükseldi ve sonunda az farkla Vasily Jirov’a puan kaybetti ve bronz madalya kazandı.

1997’de Antonio Tarver profesyonel oldu. Arka arkaya ilk 16 dövüşünü 14’ü nakavtla kazandı.

23 Haziran 2000’de, Biloxi, Mississippi’deki Grand Casino’da , yine yenilmeyen solak Eric Harding’e karşı bir IBF unvan eleyicisinde boks yaptı .

Tarver, 11. turda yenilerek ve çenesi kırılarak savaşı rahat bir şekilde puanlarla kaybetti.

24 Şubat 2001’deki bir sonraki dövüşünde, Florida’da 5. Turda yenilmez, ağır vuruş yapan Lincoln Carter’ı teknik nakavtla mağlup etti ve ardından Carter emekli oldu.

Aynı yılın 3 Ağustos’unda 10. rauntta Kuzey Amerika şampiyonu Chris Johnson’ı eleyerek kariyerine de son verdi.

25 Ocak 2002’de eski dünya şampiyonu Reggie “Sweet” Johnson’a karşı puan kazandı ve böylece hem Kuzey Amerika hem de ABD şampiyonu oldu.

Aynı yılın 20 Temmuz’unda Eric Harding ile rövanş maçında tekrar karşılaştı ve 5. turda teknik nakavtla galip geldi.

WBC ve IBF dünya şampiyonu Roy Jones Jr. ağır siklete geçip iki dünya şampiyonluğundan vazgeçtikten sonra , eski dünya şampiyonu Montell Griffin ve Antonio Tarver arasında yeni bir çifte dünya şampiyonu belirlemek için bir mücadele ayarlandı.

26 Nisan 2003 tarihinde gerçekleşen bu mücadeleyi Tarver puan üzerinden oybirliği ile kazandı.

Bununla birlikte, Jones, ringde unvanlarını kaybetmediği için hala dünyanın gerçek bir hafif ağır siklet şampiyonu olarak kabul edilirken, Tarver, Jones’u o ağırlık sınıfında tartışmasız dünya şampiyonu olarak tanınmak için bir kavgaya zorladı.

Bu, kendisinin kışkırtılmasına izin verdi ve böylece bu prestij düellosu 8 Kasım 2003’te Las Vegas’ta gerçekleşti .

Jones , o zamanlar dünyanın en iyi boksörü olarak kabul ediliyordu . 38’i nakavt olmak üzere 49 dövüşünün 48’ini kazanmış ve şimdiden dört ağırlık sınıfında beş dünya şampiyonluk kemeri kazanmıştı.

Tek kaybı, daha sonra ilk turda rövanş maçında mağlup ettiği, zaten yere düşmüş olan Montell Griffin’e vurarak diskalifiye oldu.

Geleneksel sınıfında ağır sıklet bölümüne yaptığı geziden sonra artık formda olmayan Jones, yalnızca az farkla ve oldukça tartışmalı bir şekilde puan kazandı, bu nedenle hızlı bir şekilde bir rövanş maçı planlandı.

15 Mayıs 2004’te gerçekleşen bu karşılaşmada Tarver, WBC ve WBA şampiyonluklarını kazanmak için ikinci turda sürpriz bir nakavt zaferi başardı.

Ancak Aralık 2004’te, federasyonların zorunlu rakiplerine karşı rekabet etmediği ve bunun yerine Jamaikalı Glen Johnson ile mücadele etmeyi tercih ettiği için Tarver’ın kemerleri çıkarıldı .

Tarver ayrıca düelloyu puanlarla kaybetti. Ancak burada da doğrudan bir rövanş vardı ve bu maçta Tarver tekrar galip geldi ve IBO unvanını kazandı.

Ardından, Jones’la da puanlarla kazandığı üçüncü karşılaşma oldu.

Bir sonraki dövüşü, rekor dünya şampiyonu Bernard Hopkins ile 10 Haziran 2006’daki çatışmasıydı .

Tarver puanlarla bir yenilgiyi kabul etmek zorunda kaldı. Elvir Muriqi ve Danny Santiago’ya karşı kazandığı zaferlerin ardından, 12 Nisan 2008’de IBF dünya şampiyonu Clinton Woods’a karşı boks yaptı ve oybirliğiyle puanlarla şampiyonluğu kazandı.

11 Ekim 2008’de ilk şampiyonluk savunması için Chad Dawson ile karşılaştı .

Orada, puanlarla ilgili oybirliğiyle alınan bir kararın ardından unvanını kaybetti. Mayıs 2009’da Dawson’a karşı yine puanlarla açıkça kaybettiği bir rövanş maçı vardı.

20 Temmuz 2011’de Danny Green’i 9. rauntta teknik nakavtla mağlup etti , kariyerindeki ilk erken kaybını verdi ve IBO Yarıağırsiklet Ünvanını kazandı.

2 Haziran 2012’de, yenilmez Lateef Kayode’ye (18-0) karşı kruvazör siklette boks yaptı. Dövüş berabere bitti. Ardından yapılan doping testi drostanolone için pozitif çıktı ve bir yıl süreyle men edildi.

2006 baharında Stallone filmi Rocky Balboa’da dünya ağır siklet şampiyonu “Mason Dixon” rolünü oynadı.

AYRICA BAKIN

Patricia Marie Patty Andrews Kimdir Hayatı

Amerikalı şarkıcı ve oyuncu Patricia Marie “Patty” Andrews,  16 Şubat 1918 tarihinde dünyaya geldi. 1950’li …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!