Nikolay Fyodoroviç Korolev Kimdir

Nikolai Fedorovich Korolev ( Rusça: Николай Фёдорович Королёв ; 14 Mart 1917’de Moskova’da ; † 12 Mart 1974’te Moskova’da doğdu ) bir Sovyet boksördü .

1937 Antwerp İşçi Olimpiyatlarının galibi ve dokuz kez Sovyet ağır siklet şampiyonuydu .

Nikolai Korolev, Moskova’nın Izmailovo semtinde büyüdü.

Bir genç olarak, sokakta akranlarına karşı birçok “boks maçı” yaptı ve çoğu zaman kazandığını gördü.

1934’ten itibaren bir spor kulübünde fazla gücünü dizginledi ve orada boks yapmaya başladı .

İlk koçu, o zamanlar çok ünlü Moskova teknik direktörü Anatoly Harlampiev oldu.

Bu, Nikolai Korolyov’u hızla Sovyet birinci sınıf ağır sıklet boksörlere götürdü.

Şubat 1936 gibi erken bir tarihte, “Pischchevik” Moskova’nın bir üyesi olarak Moskova ağır siklet şampiyonu oldu ve Haziran 1936’da Nikolai Belyayev’e karşı finalde kazandığı zaferle ilk kez Sovyet ağır siklet şampiyonu oldu.

1936’da Sovyetler Birliği’nde sözde “mutlak boksörler şampiyonası” kuruldu . En iyi ağır sıklet boksörler, aynı zamanda hafif ağır siklet şampiyonu ve istisnai durumlarda orta sıklet şampiyonu bile başlamaya uygundu.

Bu sporcular , altı kez üçer dakika süren maçlarda (normal amatör müsabakalar 3×3 dakika sürerdi) SSCB’nin mutlak şampiyonunu belirlediler .

1936’daki ilk etkinlikte Nikolai Korolev, beş kez Sovyet hafif ağır siklet şampiyonu Viktor Michailow’a karşı son savaşı kazandı ve onu SSCB’deki ilk mutlak boksör şampiyonu yaptı.

1937’de Nikolai Korolyov, Gürcü Andro Nawasard’a karşı son dövüşte kazandığı zaferle tekrar Sovyet şampiyonluğunu kazandı ve Viktor Michailow’a karşı bir başka zaferle yine mutlak SSCB boksörler şampiyonu oldu.

Aynı yıl İşçi Olimpiyatı Antwerp’te yapıldı . Orada Nikolai Korolev, Finlandiya’dan Hilandrom ve Filistin’den Eldorades’i yenerek ağır siklet yarışmasını kazandı .

1938 ve 1939’da yine Sovyet ağır siklet şampiyonu oldu. Her Andro Navarsardow’u finalde yendi.

Ancak 1939’da mutlak SSCB şampiyonasının üçüncü kez düzenlenmesinde, Viktor Mihaylov’a karşı 2:1’lik dar bir jüri oyu ile mağlup oldu ve popüler unvanı ona devretmek zorunda kaldı.

Bundan sonra Nikolai Korolev gönüllü olarak Kızıl Ordu’ya katıldı ve Hitler Almanyası’nın ordularına karşı ön saflarda savaştı.

1943’te yeniden boksa başladı ve sonraki yıllarda büyük başarılar elde etti. 4. mutlak SSCB şampiyonasında, Ivan Ganykin’i puanlarda ve Levon Gudushauri’yi 1. rauntta KO ile mağlup etti, ancak SSCB’nin orta sıklet şampiyonu Ewegeni Ogurenkov’a karşı sakatlığı nedeniyle rekabet edemedi ve SSCB’nin kavgasız mutlak şampiyonu oldu.

1944’te Nikolai Korolev, SSCB Ağır Siklet Şampiyonasında Andro Navasardov’a yenildi, ancak yine mutlak SSCB şampiyonu oldu.

Son savaşta Ewgeni Ogurenkow’u puanlarla yendi. 1945’te her iki şampiyonluğu da tekrar kazandı. Martin Linnamägi ve Andro Nawasardow’a karşı son dövüşleri kazandı.

Mutlak SSCB şampiyonasındaki dördüncü şampiyonluk aynı zamanda türünün son örneğiydi, çünkü 1945’ten sonra bu şampiyonluk artık düzenlenmiyordu.

1945’te Nikolai Korolev, Helsinki’de bir boks turnuvasına da katıldı.

Orada son savaşta Finliler Paavo Mattson’u yendi.

Sovyetler Birliği böyle bir şampiyonaya ilk kez 1952’de Helsinki’deki Olimpiyat Oyunlarında katıldı.

1946’da yine Sovyet ağır sıklet şampiyonluğunu kazandı ve Prag’da “Tüm Slav Turnuvası” nda yarıştı . Bu turnuvayı Çekoslovakya’dan Livansky ve Yugoslavya’dan I. Birac’ın önünde kazandı .

Daha sonra 1947-49’da yediden dokuza kadar olan Sovyet ağır sıklet şampiyonluğunu kazandı. 1949’da Litvanyalı genç bir boksör olan Algirdas Šocikas’ı yendi .

Bu Algirdas Shozikas daha sonra 1951-53’te yeni Sovyet ağır siklet yıldızı olduğunu kanıtladı ve o yıllarda Nikolai Korolev’e karşı kazandığı zaferlerle Sovyet şampiyonluğunu kazandı.

Tabii ki, onun için iç karartıcıydı, çünkü Sovyet yetkilileri, 1952 Helsinki Olimpiyat Oyunlarında başlangıç ​​​​oyuncusu adaylığı için genç Algirdas Šocikas’a başvurdu.

Evli ve üç kızı olan Nikolai Korolev, 1954 yılına kadar boksu sürdürdü.

Sofya’da Polonyalı Antoni Goscianski’ye karşı uluslararası bir maçta puan kaybedince istifa etti.

1936’dan 1949’a kadar Nikolai Korolev şüphesiz dünyanın en iyi Sovyet boksörü ve hatta belki de en iyi ağır sıklet boksörüydü.

AYRICA BAKIN

Hangi besinlerde çinko bulunur?

Tabloda, çinko bakımından zengin bazı yiyecekler verilmiştir: 1. Kırmızı et (örneğin: sığır eti, kuzu eti, …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!