Fyodor Çeskonov Kimdir

Fyodor Markelovich Cheskonov 7 Mayıs 1896’da Rus İmparatorluğu’nun Saratov eyaleti, Petrovsk ilçesi Pilkovo köyünde köylü bir ailenin çocuğu olarak doğdu. Köydeki yerel bir okuldan mezun oldu.

I. Dünya Savaşı’nda Rus İmparatorluk Ordusu’na katıldı ve Almanlara karşı savaştı ve Rus İç Savaşı sırasında Kızıl Ordu’ya katıldı ve Çarlık güçlerine karşı savaştı.

Savaşın sona ermesinden sonra, Cheskonov kendini Mordovya halkına komünizm öğretmeye ve modern Mordovya kültürünü inşa etmeye adadı.

1922’de Moskova’ya taşındı ve yüksek öğrenim gördü. 1924 yılında Cheskonov Kızıl Profesörler Enstitüsü Edebiyat Fakültesi’nden mezun oldu.

1932 yılına kadar Cheskonov, SSCB Halkları Merkezi (Tsentrizdat) Mordovya şubesinde editör olarak çalıştı.

Moskova’da yaşarken Cheskonov, tanınmış Mordovyalı akademisyenler A. Ryabov ve T. Danilov ile birlikte Mordovya dil okulları için ders kitapları hazırladı.

Ayrıca “Yakstere teshte” gazetesinin editörü olarak çalıştı.

1933’ten itibaren Saransk’taki Mordovya Kültürel Araştırma Enstitüsü Edebiyat Sektörü’nde kıdemli araştırmacı olarak çalıştı.

1934’te Tüm Sovyet Yazarları Birinci Birlik Kongresi’ne delege oldu. Burada Mordovya edebiyatı üzerine bir rapor sundu.

Fyodor Markelovich Cheskonov 1938’de tutuklandı ve idam edildi. 1956’da Sovyetler Birliği Komünist Partisi’nin 20. kurultayında alınan karar ile beraat etti.

AYRICA BAKIN

Ben Fero

Ben Fero Kimdir, Hayatı

Rapçi ve söz yazarı Ben Fero ya da gerçek ismiyle Ferhat Yılmaz 25 Şubat 1991 …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!