Jaroslav Hašek Kimdir

Jaroslav Hašek, 30 Nisan 1883’te Prag’da, orta sınıf bir ailede doğdu. Babası Josef Hašek, bir matematik öğretmeni ve bankacıydı, annesi Kateřina Hašková ise bir terziydi.

Hašek’in babası, oğlu 13 yaşındayken alkolizmden öldü. Bu olay, Hašek’in hayatında önemli bir dönüm noktası oldu ve onun daha sonra gelişecek olan bohem ve anarşist kişiliğini şekillendirdi.

Hašek, liseyi 15 yaşında bıraktı ve bir eczane dükkânında çalışmaya başladı. Daha sonra iş idaresi okuluna girdi ve buradan mezun oldu. Mezun olduktan sonra bir süre banka memuru olarak çalıştı, ancak bu işi kısa sürede bıraktı.

Hašek, gençliğinden beri edebiyatla ilgileniyordu. 17 yaşındayken ilk şiiri yayımlandı. Daha sonra Çek gazetelerinde yergiler, şiirler ve öyküler yazdı. 1904-1907 yılları arasında, anarşist yayınların hazırlanmasında çalıştı.

I. Dünya Savaşı sırasında, Avusturya-Macaristan ordusuna alındı. Doğu Cephesi’nde savaştı ve 1915’te Ruslara esir düştü. Rusya’da bulunduğu süre boyunca, Çek Kurtuluş Ordusu’nun bir üyesi oldu, daha sonra Bolşeviklere katıldı.

Hašek, savaştan sonra Prag’a döndü. Hayatının son yıllarında, “Vahşi Asker Švejk’in Dünya Savaşı Günlerinde Başına Gelenler” adlı romanını yazmaya başladı. Bu roman, Hašek’in en ünlü eseridir ve dünya çapında büyük bir başarı elde etmiştir.

Hašek, 3 Ocak 1923’te Lipnice nad Sázavou’da, tüberkülozdan öldü.

Hašek, Çek edebiyatının en önemli yazarlarından biridir. Eserleri, mizah ve taşlama unsurlarıyla doludur. Hašek, insanlığın aptallıklarını ve zaaflarını hicvetmesiyle tanınır.

Vahşi Asker Švejk’in Dünya Savaşı Günlerinde Başına Gelenler

Hašek’in en ünlü eseri olan “Vahşi Asker Švejk’in Dünya Savaşı Günlerinde Başına Gelenler”, I. Dünya Savaşı sırasında Avusturya-Macaristan ordusunda bir askerin başından geçen olayları konu alır. Roman, Hašek’in mizah ve taşlama yeteneğini en iyi şekilde yansıtan eserlerinden biridir.

Romanın baş karakteri Švejk, saf ve iyi niyetli bir adamdır. Savaşın anlamını anlamayan Švejk, askerlik görevini bir komedi haline getirir. Švejk’in maceraları, savaşın anlamsızlığını ve insanlığın aptallığını gözler önüne serer.

Roman, Çekçe’den birçok dile çevrilmiştir ve dünya çapında büyük bir başarı elde etmiştir. Roman, 1967 yılında aynı adla sinemaya da uyarlanmıştır.

Hašek’in Diğer Eserleri

Dobrý voják Švejk před válkou a jiné podivné historky** (1922)
Jaroslav Hašek – Povídky, Humoresky** (1925)

Bu eserlerde de Hašek, mizah ve taşlama unsurlarını kullanarak, insanlığın aptallıklarını ve zaaflarını hicvetmiştir.

AYRICA BAKIN

Aşık Zakir Tekgül

Aşık Zakir Tekgül Kimdir, Hayatı

Aşık Zakir Tekgül, 1960 yılında Erzurum’a bağlı Tortum ilçesinin Bağbaşı köyünde dünyaya geldi. İlkokulu Erzurum’da …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!