LEO PERUTZ KİMDİR

Leo Perutz (27 Aralık 1882 – 26 Haziran 1957) Avusturyalı bir yazar ve matematikçiydi.

O zamanlar Avusturya-Macaristan’ın bir parçası olan Prag’da doğdu ve Charles-Ferdinand Üniversitesi’nde matematik okudu.

Daha sonra mühendis ve özel matematik öğretmeni olarak çalıştı.

Perutz edebi kariyerine 1911’de “Drei Schwestern” (Üç Kız kardeş) adlı kısa öykü koleksiyonunu yayınlayarak başladı.

“Der Meister des Jüngsten Tages” (Kıyamet Gününün Efendisi, 1914), “Aziz Petri-Schnee” (Aziz Petrus Karı, 1916), “Ein Mord, den jeder” gibi birçok roman yazmaya devam etti.

yalvarma” (Herkesin İşlediği Bir Cinayet, 1917), “Der Chinese des Schmerzes” (The Chinese of Pain, 1918) ve “Die Schachnovelle” (Satranç Romanı, 1924).

Perutz, karmaşık ve çok katmanlı kurgusuyla tanınıyordu ve yapıtları genellikle suçluluk, kefaret ve insan kimliğinin doğası temalarını işliyordu.

Yazıları, matematikteki geçmişinden büyük ölçüde etkilenmiştir ve çalışmalarının çoğu matematiksel kavramları ve görüntüleri içermektedir.

1920’lerde Perutz, siyasi olarak giderek daha aktif hale geldi ve Avusturya Komünist Partisi’nin bir üyesi oldu.

1933’te Nazi Partisi’nin iktidara gelmesiyle Avusturya’yı terk etti ve hayatının geri kalanını Prag, Paris ve Londra’da sürgünde geçirdi.

Yazmaya devam etti, ancak daha sonraki çalışmaları, önceki romanlarıyla aynı düzeyde eleştirel ve ticari başarı elde edemedi.

Leo Perutz, 26 Haziran 1957’de Londra, İngiltere’de öldü.

İki savaş arası dönemin en önemli ve etkili yazarlarından biri olarak kabul edilir ve eserleri bugün hala geniş çapta okunmakta ve beğenilmektedir.

AYRICA BAKIN

Bennu Yıldırımlar Kimdir Hayatı

Oyuncu Bennu Yıldırımlar, 22 Kasım 1969 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Girit ve Makedonya göçmeni bir aileden gelmektedir. 1969 senesinde Erenköy …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!