Oleg Maskayev Kimdir

Oleg Alexandrovich Maskayev ( Rusça: Олег Александрович Маскаев ; 2 Mart 1969’da Dzhambul , Sovyetler Birliği’nde doğdu ) eski bir profesyonel boksör ve eski WBC ağır sıklet dünya şampiyonu .

Maskayev, Kazak SSC’de Mordvinli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi , babası ustabaşıydı , kendisi de kısa bir süre madenlerde çalıştı ve ardından orduda teğmen oldu.

1999’dan beri eşi ve dört çocuğuyla birlikte ABD’de yaşıyor ve 2004’ten beri ABD vatandaşlığına sahip. Aralık 2006’da da Rusya vatandaşı oldu.

Bir amatör olarak Maskayev, 10 mağlubiyet karşılığında 108 dövüş kazandı ve iki kez Sovyetler Birliği amatör şampiyonu oldu .

Diğer şeylerin yanı sıra, Hiroşima’daki 1994 Asya Oyunlarında süper ağır siklet bölümünde altın madalya kazandı .

Tampere’deki 1993 Dünya Amatör Şampiyonasında , daha sonra turnuvayı kazanan Kübalı Roberto Balado’ya yenildi .

Bangkok’taki 1994 Dünya Kupası turnuvasında , daha önce yarı finalde Willi Fischer’ı mağlup ederek finalde yine Balado’ya yenildi .

1990’da Sovyet Ordusu amatör turnuvasında sakatlanan Vitali Klitschko’ya karşı amatör olarak kazandı .

Profesyonel kariyerinin başlangıcı son derece sıra dışıydı. 17 Nisan 1993’teki profesyonel ilk maçında, o sırada 21 profesyonel dövüşte namağlup olan 1988 Olimpiyat Oyunlarının bronz madalya sahibi Alexander Miroshnichenko’ya karşı üçüncü turda teknik KO ile kazandı.

Ancak daha sonra 1995 yılına kadar amatör olarak mücadele etmeye devam etti.

1995 yılında nihayet ABD’ye taşındı ve sonunda profesyonel oldu.

Resmi olarak sadece altı dövüşle, 24 Şubat 1996’da eski WBC dünya şampiyonu Oliver McCall ile karşılaştı , soğuk yakalandı ve ilk turda teknik nakavtla kaybetti.

Sadece dört dövüşten sonra David Tua ile karşılaştı . Ancak dengeli bir dövüşten sonra, on birinci turda teknik KO ile ikinci erken yenilgisini kabul etmek zorunda kaldı.

6 Kasım 1999’da Haşim Rahman ile düello oldu.. Rahman, mücadele ilerledikçe avantajlar elde edebildi ve açık bir şekilde puanlarda önde gidiyordu.

Ancak sekizinci rauntta Maskayev, Rahman’a o kadar sert ve etkili bir şekilde vurmayı başardı ki, bilinçsizce geriye doğru büküldü, iplerin arasından ringin dışına düştü ve sonunda kafasını yere vurdu.

Bu özel durumda, bir nakavttan sonra normal 10 saniye sayımı yerine, boksörün dövüşe hazır bir şekilde ringde yeniden görünmesi için yirmi saniyesi vardır.

Rahman, hakem tarafından düzensiz bir şekilde onda sayıldı, ancak kafa darbesinden kaynaklanan KO o kadar şiddetli olduğundan, Rahman ring kenarındaki doktor tarafından muayene edilmek üzere uzun süre o pozisyonda kaldığı için bunun hiçbir etkisi olmadı.

Daha sonra Derrick Jefferson’a karşı da erken kazandı . Maskayev daha sonra Kanadalı Olimpiyatçı Kirk Johnson ile karşılaştı , namağlup ama Maskayev’in muhteşem nakavtlarından sonra güçsüz olarak kabul edildi.

Ancak Johnson, dördüncü turda onu ağır bir şekilde nakavt etti.

Maskayev’in düşüşte olduğu izlenimi, eğitimsiz Amerikalı Corey Sanders’a (Güney Afrikalı Corrie Sanders ile karıştırılmamalıdır ) karşı başka bir erken yenilgiyle pekiştirildi.

Daha sonra koçları (babası Gerry Cooney’i eğiten Victor Valle junior) ve yönetimi (Cooney menajeri Dennis Rappaport organizatör olarak; Fred Kesch menajer olarak) değiştirdi ve şaşırtıcı bir şekilde başarıya giden yolda geri dönüş yolunu buldu.

2006 yılında Haşim Rahman ile ikinci karşılaşmasından önce, “Gurur duyduğum bir Rus-Amerikalı olduğumu söyleyebilirim. Şu anda, Amerika Birleşik Devletleri vatandaşıyım. galibiyet Amerikan’ın olacak. ”

Peter Okhello’ya karşı şampiyonluğunu sürdürürken, vatandaşlığına ilişkin şunları söyledi:“ Rus mu?. Artık bunun hakkında konuşmak istemiyorum. Ringe yürüyeceğim. Rusya bayrağı ve Rus marşı altında ben şimdi Rus vatandaşıyım” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 9 Aralık 2006’da ona Rus vatandaşlığı vermiştir.

AYRICA BAKIN

Muzaffer Tema Kimdir Hayatı

Hollywood’da rol alma şansını elde eden ilk Türk sinema oyuncusu Muzaffer Tema, 15 Haziran 1919 …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!