Tonya Harding Kimdir

Tonya Maxene Harding (d. 12 Kasım 1970), eski bir Amerikan figür patencisidir.

Harding, 1991’de Amerika’da şampiyon ve Münih’te 1991’de yapılan Dünya Şampiyonası’nda gümüş madalya kazanmıştır.

Harding aynı zamanda iki kez Olympian ve iki kez de Skate America Şampiyonu olmuştur.

1986’da Harding ilk kez ulusal şampiyonalarda yarıştı ve altıncı oldu. İlk ulusal madalyası 1989’da Jill Trenary ve Kristi Yamaguchi’nin ardından bronz madalya ile geldi .

1991’de ABD şampiyonu oldu. Bu yarışmada, kadınlar yarışmasında ABD Şampiyonasında birinci oldu.

İlk dünya şampiyonasında, vatandaşı Kristi Yamaguchi’nin arkasında ve vatandaşı Nancy Kerrigan’ın önünde Münih’te dünya şampiyonu yardımcısıydı .

1992 Albertville Olimpiyatları’nda dördüncü ve 1992 Dünya Şampiyonası’nda altıncı oldu. 1993’te ulusal olarak dördüncü oldu ve Dünya Şampiyonasına katılmaya hak kazanamadı.

Nancy Kerrigan’ın öldürülmesi

Harding, 6 Ocak 1994’te ABD şampiyonası antrenmanı sırasında rakibi Nancy Kerrigan’a suikast düzenlediğinde dünyaca ünlü oldu.

O zamanki kocası Jeff Gillooly, bu suikastı gerçekleştirmesi için suikastçıyı tuttu ve ona para ödedi.

Bu, Nancy Kerrigan’ı dizinde demir bir çubukla yaraladı ve sonuç olarak rekabete devam edemedi.

Tonya Harding, 1994’te ABD Ulusal Şampiyonasını kazandı, ancak suikastla bağları ortaya çıktıktan sonra unvanı elinden alındı. O zamandan beri halk arasında “Buz Cadısı” olarak anılıyor.

Soruşturmalar ancak 1994 Kış Olimpiyatları’ndan sonra sona erdi, böylece Tonya Harding ABD NOC’sinin direnişine karşı Kış Olimpiyatlarına katılımını yasal olarak dayatabildi .

Sadece soruşturmayı engellediği için mahkum edildi. Ceza üç yıl hapis, 500 saat toplum hizmeti (Harding bir huzurevinde yemek pişirmek ve çamaşır yıkamak zorundaydı) ve 160.000 dolar para cezasıydı.

Ayrıca Harding, gönüllü olarak 50.000 dolar bağışladığını söyledi. Tonya Harding ayrıca tüm artistik patinaj şampiyonalarından ömür boyu men edildi.

2017’nin sonunda Harding, eski kocasının planları hakkında hiçbir şey bilmediğini reddetti.

Ocak 2018’de bir röportajda planlar hakkında bir şeyler duyduğunu itiraf etti: “Bir veya iki ay önce olmalı. Bir şeyler döndüğünü biliyordum. hakkında konuştuklarını işittim.” demişti.

Harding, kocası Jeff Gillooly ile pornografik bir “düğün videosu” çekti ve bunu Harding’in haberi olmadığı iddia edilen 200.000 dolarlık bir avans karşılığında Penthouse erotik dergisine sattı.

22 Haziran 1994’te Portland’da o zamanlar önde gelen Meksika güreş ligi Asistencia Asesoría y Administración’un bir şovunda güreş stüdyosu Los Gringos Locos’un yöneticisi olarak göründü .

1996’da vizyona giren düşük bütçeli Breakaway filmindeki rolü ve 1995’te Portland’da grubu The Golden Blades’i söyleyen tek seferlik bir konserdeki rolüyle aynı derecede az başarılı oldu.

1995’ten 1996’ya kadar Harding, Michael Smith ile evlendi, ardından 800 kişilik bir köyün yakınında “ormanın derinliklerinde” tek başına yaşadı, burada balık tuttu ve ava çıktı ve 23 Haziran 2010’da üçüncü kocasıyla evlendi . . Onunla 19 Şubat 2011’de doğan bir oğlu var.

AYRICA BAKIN

Claude Farrere Kimdir Hayatı

Fransız yazar Claude Farrere (Klodfarer), 27 Nisan 1876 tarihinde Lyon, Fransa’da dünyaya geldi. Claude Farrère’nin …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!