Murat Gülsoy

Murat Gülsoy Kimdir, Hayatı

Murat Gülsoy, 31 Mart 1967 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi.
Selma Hanım ile elektrik teknisyeni Turan Gülsoy’un oğludur.

Kabataş Erkek Lisesi’ni bitirdi.
Yüksek öğrenimini Boğaziçi Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünde 1989 senesinde tamamladı.

1992 senesinde Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde “Face-Specific Evoked Brain Potentials”(İnsan yüzlerine ilişkin uyarılmış beyin potansiyelleri) başlıklı teziyle yüksek lisans derecesini tamamladı.

İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Biyomedikal Mühendisliği programında doktorasını 2000 senesinde beyin cerrahisinde kullanılacak bir cerrahi lazer sistemi üzerinde tez yazarak doktorasını tamamladı.

2000 senesinden itibaren Boğaziçi Üniversitesi Biyomedikal Mühendisliği Enstitüsü’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Murat Gülsoy, biyofotonik alanında çalıştı.

Murat Gülsoy’un Lazer-doku etkileşimi, lazerle doku kaynağı, cerrahi lazer sistemi tasarımı konularında çok sayıda yayımlanmış makalesi bulunmaktadır.

Murat Gülsoy, 2004 ve 2021 seneleri arasında Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi’nin genel yayın yönetmenliği görevini yürüttü. 2014 senesinden itibaren Boğaziçi Üniversitesi Nazım Hikmet Kültür ve Sanat Araştırma Merkezi müdürlüğü görevini de yaptı.

Boğaziçi Üniversitesi’nde yaratıcı yazarlık dersleri veren Murat Gülsoy 2023 senesinde emekliye ayrıldı.

Murat Gülsoy, 1992 ve 2002 seneleri arasında Selçuk Akman ve Nazlı Ökten ile birlikte Hayalet Gemi dergisini çıkardı.
Bu dergide öykü ve deneme türünde yazılarını yayımladı.

Hayalet Gemi’deki hikâyelerden bir seçme olan ilk kitabı “Oysa Herkes Kendisiyle Meşgul” 1999 senesinde yayımlandı.
Ertesi sene Abbie Hoffman’ın 1971 tarihli kitabının ismini (“Steal This Book”) kullanarak “Bu Kitabı Çalın” isimli hikâye kitabını yayımladı ve bu kitapla 2001 yılı Sait Faik Hikâye Armağanı’nı kazandı.

İlk romanı “Bu Filmin Kötü Adamı Benim” ile 2004 yılı Yunus Nadi Roman Ödülü, “Bu Filmin, “Baba, Oğul ve Kutsal Roman” isimli romanıyla 2013 yılı Notre Dame de Sion Edebiyat Ödülü’ne, Gölgeler ve Hayaller Şehrinde romanı il 2014 yılı Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü.

Murat Gülsoy’un kitapları; İngilizce, Almanca, Çince, Makedonca, Rumence, Bulgarca, Arapça, Arnavutça gibi farklı dillere çevrildi.

Kitaplarında gerçekliğin ve zihinsel deneyimlerin aldatıcılığı, rüyalar, ölüm ve aklın sınırları gibi konuları akıcı bir üslupla anlatmaktadır.

Açık Radyo’da 1995ve1997 seneleri arasında Hayalet Gemi, Simgeler Sözlüğü, Ubor Metenga gibi programlarda yer almış olan Murat Gülsoy 2010 ve 2013 seneleri arasında TRT Türk kanalında Açık Şehir programında sinemada edebiyat uyarlamalarını hazırlayıp sunmuştur.

Murat Gülsoy, Nazlı Ökten ile evlidir.
Bir kızı, bir oğlu bulunmaktadır.

AYRICA BAKIN

Pamela Adlon Kimdir, Hayatı

Amerikalı oyuncu, senarist, yapımcı, yönetmen ve seslendirme sanatçısı Pamela Adlon, 9 Temmuz 1966 yılında dünyaya …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!