Nahide Saygün Akkal Kimdir

Sanatçı Nahide Saygün Akkal, Samsun’un Havza ilçesi’nde dünyaya geldi.

 Nahide Saygün Akkal, orta öğrenimine devam ederken, kendi gayretiyle çalmayı öğrendiği bağlamasıyla katıldığı ‘Havza Belediyesi Türk Halk Müziği Amatör Ses Yarışmasıinda,3 sene üst üste birinci olarak büyük bir başarıya imza attı.

Lise yıllarında başarısını daha da artırdı ve 1998 senesinde Samsun’da düzenlenen “Liseler arası Türk Halk Müziği Amatör Ses Yarışması” na katılarak Samsun il birincisi oldu.

2008 senesinde Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’nün Izmir’de düzenlediği “Üniversiteler arası Türk Halk Müziği Türkiye Finali, Mikrofonsuz Solo Ses Yarışması” na katılarak Türkiye birincisi oldu.

Davudi sesiyle ülke çapında kazandığı başarılardan sonra, 2013 senesinde “Azerbaycan Ordu Günü” etkinliklerine davet edildi, Bakü-Yeşil Tiyatro Sahnesi’nde solist olarak yer aldı.

2009 senesinde Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Bölümü’nden mezun oldu.

2010 senesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Sivas Devlet Türk Halk Müziği Korosu’nun açmış olduğu ses sanatçısı sınavını kazanarak, korist ve solist misafir ses sanatçısı olarak 6 sene görev yaptı.

2015 ve 2016 senelerinde Sivas Kanal 58 ‘de, “Türkülerimiz” isimli programın yapımcı ve solistliğini yaptı.

“Mazhar Oldu” adlı ilk solo albüm çalışmasını 2019 yılında çıkaran Nahide Saygün Akkal, 2017 senesinden beri Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu’nda çalışmaktadır.

Bağlama virtüözü Muhlis Berberoğlu ile Deli Gönül Bizim Ele Gidersen isimli single albümü 2022 senesinde yayınlanmıştır.

Evli ve 1 erkek çocuk annesidir.

AYRICA BAKIN

Bennu Yıldırımlar Kimdir Hayatı

Oyuncu Bennu Yıldırımlar, 22 Kasım 1969 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Girit ve Makedonya göçmeni bir aileden gelmektedir. 1969 senesinde Erenköy …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!