NECAT ZIVINGÎ

NECAT ZIVINGÎ KİMDİR

Necat Zivingî (resmi adı: Necat Zanyar) Kürt şair, yazar ve hukukçu.

1982 yılında Batman’ın Gercüş ilçesinin Zivingê Köyü’nde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Batman’da tamamladı. 2007 yılında Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Üniversite yıllarında Türkçe bir dergi yayımladı. Üniversiteden sonra 3 yıl Kürtçe bir dergi yayımladı.

İstanbul ve Diyarbekir gibi illerde avukatlık yaptı, sivil toplum ve siyasi çalışmalarda yer aldı. 2013 yılında Diyarbekir’de toplanan “Kuzey Kürdistan Birlik ve Çözüm Konferansı”na delege olarak katıldı. Kürtler’le ilgili farklı çevrelerce düzenlenen birçok konferans, çalıştay ve forumlarda sunumlar yaptı. İki yıl Kürdistan’daki medreseler üzerine saha araştırmalarında bulundu. Çeşitli yayınlarda bu araştırmalarına ilişkin yazılar yazdı, televizyon programlarına katıldı.

Mardin Artuklu Üniversitesi ve Muş Alparslan Üniversitesi Kürt Dili bölümlerinde master yaptı. Anadolu Üniversitesinde sosyoloji okudu. Bireylerin kendi tercihi olmayan ve kendi gerçekliklerini yansıtmayan soyisimlerini “sömürge damgası” olarak gördüğünden, mahkeme kararıyla Türkçe olan soyismini Zanyar olarak değiştirdi. Kürtçe klasik şiir seslendirmeleriyle bilinmektedir. Bugüne kadar yayımlanmış 5 kitabı bulunmaktadır:

  1. Zembîlfiroş: 2012 yılında Kürtçe olarak yayımlandı. Sepet satıcısı ve Gülhatun’un aşkına ilişkin destanı konu edinmektedir.
  2. Stêrkên Edebîyata Kurdî (Kürt Edebiyatının Yıldızları): Kürtçe’de yazının ve temel klasik metinlerin izini süren ve odağına otuz üç Kürt şair ve yazarını alan bu antolojik eser, 2014 yılında Kürtçe olarak yayımlandı. Eser 2021 yılında yazarın etraflı düzenlemeleriyle yeniden basıldı.
  3. Zana û Rewşenbîr Evdirehîm Rehmî Hekarî (Abdurrahim Zapsu biyografisi): Kürt modernleşme hareketinin temsilcilerinden, ilk Kürtçe piyes yazarı ve modern Kurmancî şiirinin kurucusu Abdurrahim Zapsu’nun yaşamı ve şiirlerini içeren eser, 2015 yılında Kürtçe olarak yayımlandı.
  4. Akıl ve Aydınlanma Said Nursi: Kürt ve Müslüman bir bilge olarak Said Nursi’nin yaşamını ve düşüncelerini akıl ve aydınlanma perspektifiyle ele alan bu eser, Türkçe olarak 2020 yılında yayımlandı.
  5. Sews (Sarhoşluk): Necat Zivingî’nin yetmiş yedi Kürtçe şiirinden oluşan bu eser 2020 yılında yayımlandı.

BERNAMEGEH

UYARI: Yazıların izinsiz kopyalanması ve Web Sitelerinde yayınlanması kesinlikle yasaktır. Hakkınızda yasal işlemlerin başlatılabileceğini lütfen unutmayın!

AYRICA BAKIN

Odysseia destanının edebi ve tarihi özellikleri

**Odysseia Destanı** hakkında tarihi bilgiler şunlardır: Yazarı ve Yazılışı: – **Yazar**: Odysseia destanı, Antik Yunan’ın …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!