SAKİNA TEYNA

SAKİNA TEYNA KİMDİR

1973 yılında küçük bir kasaba olan Varto’da doğan Sakina, müzik ile ilgilenen bir ailede deyişlerle içiçe büyüdü. İlk, orta ve yüksek öğrenimi süresince, amatör müzik gruplarında ve korolarda yer aldı. Yoğun asimilasyona tabi tutulan bir bölgede yaşadığı için, Kürtçe müzikle tanışması, üniversite eğitimi sırasındaki politik bilinçlenme ile gerçekleşti.

1991 yılında İstanbul’da kurulan ve Kürt kültür ve sanatını geliştirmeyi hedefleyen MKM çatısı altında çalışmaya başladı ve Koma Mezrabotan’da vokalist olarak yer aldı. Politik olarak yoğun çalkantıların yaşandığı dönemlerde birçok Kürt sanatçı gibi Sakina da sanatını illegal koşullarda yürütmek zorunda kaldı ve politik aktiviteleri nedeniyle uzun bir süre sanatsal çalışmalarına ara verdi.

2006 yılında siyasi mülteci olarak geldiği Avusturya’da yeniden sanatsal çalışmalarına başladı. Mültecilik başvurusunun kabulü sürecinin dört yıl sürmesi nedeniyle ancak 2010 yılından itibaren seyahat etme özgürlüğü elde etti ve çalışmalarını Avrupa’nın değişik ülkelerine taşırma şansını yakaladı. Uzun süreli bir çalışma sonucunda ilk solo albümünü ROYÊ MI ismiyle çıkardı. Albümün dünya dağıtımını, ARC Music, Kürdistan ve Türkiye dağıtımını ise Ses Media üstlendi.

2011 baharında piyanist Nazê Îşxan ve keman sanatçısı Nurê Dilovanî ile birlikte TRIO MARA isimli bir kadın üçlüsü kurdu. Klasik Kürt Müziği eserlerini ve kadınlar tarafından söylenmiş şarkıları piyano ve keman eşliğinde yeniden aranje ederek seslendiren üçlü, geleneksel formları, modern formlarla harmanlayarak, deneysel çalışmalar yapmayı ilke edindi.

Grup, DERI/BEHIND THE DOORS isimli ilk albümünü Rudolf Ötker Halle’de canlı olarak kaydetti ve 2013 yılında Ahenk Müzik etiketiyle Türkiye ve Kürdistan’da yayınlanan album, oldukça olumlu kritikler aldı. Trio Mara, 2015-2016 yılları arasında iki yıl boyunca NRW (Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti) Kültür Sekreterliğinin kataloğunda yer aldı ve bu eyaletin birçok şehrinde konserler verdi.

2013 yılında Türkiye’de çalışma yapan Anadolu Quartet’le çalışmaya başlayan Sakina, bu grupla Almanya ve Avusturya’yı kapsayan konserler yaptı ve bu konser turlarının ilkinde canlı konser kayıtlarından oluşan, KÖPRÜ/THE BRIDGE albümünü çıkardı. Yine Ahenk Müzik etiketiyle yayınlanan album, oldukça geniş bir dinleyici kitlesine kavuştu ve olumlu kritikler aldı.

2015 yılında, Viyana’da İran, Türkiye, Avusturya ve İspanya’dan caz müzisyenlerinden oluşan Sakina & Friends grubunu kurdu ve grupla çok sayıda konserler verdi. Bu projeyle SONO Stüdyolarında canlı kaydettiği LONGING/BENDEWARI/İNTİZAR albümünü de 2019 yılı başında AHENK Müzik etiketiyle yanınladı.

Birçok karma albüm projesine solist olarak katılan Sakina, çalışmalarını hala Viyana’da sürdürüyor.

Performanslar:

Welt Nacht Festival – Bielefeld (DE)

Sommerblut Festival – Cologne (DE)

Volksbühne – Roten Salon – Berlin (DE)

Katakomben Theater – Essen (DE)

Domicil – Dortmund (DE)

Ballhaus Naunynstraße– Berlin (DE)

ATZE Musiktheater – Berlin (DE)

Komische Oper – Berlin (DE)

Theater an der Ruhr – Mülheim an der Ruhr (DE)

Morgenland Festival – Osnabrück (DE)

İmago Dei Festival – Krems (AUT)

Akkordeon Festival – Vinenna (AUT)

Sargfabrik – Vienna (AUT)

Porgy & Bess – Vienna (AUT)

Les Peuples d’Anatolie en fête aux grottes -. Geneva (CH)

Alte Oper – Frankfurt (DE)

Festival FeminEAST – Stockholm (SE)

Bernamegeh Türkçe / bernamegeh@gmail.com

AYRICA BAKIN

Şovenizmin tehlikeleri nelerdir?

Şovenizmin bir dizi tehlikesi vardır ve bunlar genellikle toplumlar arasındaki ilişkileri bozabilir, barışı tehdit edebilir …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!