Samime Sanay Kimdir Hayatı

Türk sanat müziği sanatçısı, öğretmen Samime Sanay, 1946 yılında Ankara’da dünyaya geldi.
33. Türkiye Hükûmeti’nde Kültür Bakanlığının tavsiyesiyle verilmeye başlanan Devlet Sanatçısı unvanına 1998 yılında layık görülmüştür.

Sosyal Hizmetler Akademisinde okuduğu yıllarla radyo yılları çakışır.
1966 yılında sosyal hizmetler mütehassısı olarak mesleğini sürdürmek hem de radyoda sanatçı olarak çalışmak için Ankara Radyosu sınavlarına girer.

Ancak personel yasası öğretmenlik dışında buna cevap vermediği için Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinin Pedagoji bölümünü bitirdi.
Kısa bir süre sosyoloji hocalığı yaptı, bu arada annesini ve babasını art arda kaybetti.

Yine aynı dönem doktora yapmaya karar verdi.
İlk albümünü 1977 senesinde Tam Plakçılık’tan çıkardı.

Tamamıyla klasik eserlerden meydana gelen bu albüm sanatçıya fazla bir popülerlik getirmedi.
TRT bünyesinde 15 sene süren müzik eğitimi ve uygulaması akabinde 1981 yılında Ankara Radyosundan istifa ederek İstanbul’da assolist olarak sahneye çıktı.

Sahnedeki başarısını plak dünyasında da kanıtlamak arzusuyla Kervan Plak ile anlaşarak 1984 senesinde Beni Hatırla ve 1985 senesinde Sevgi Üzerine Sohbet isimli çok satan ve sevilen albümleri ile iki Altın Plak Ödülü aldı.

Çok sesli hafif Türk sanat müziğinin önde gelen kadın sanatçısı olarak daha çok Erdoğan Berker bestelerine ağırlık verdi.

İçli, yanık, duygusal yanı ağır basan bir yorumu olan sanatçı seksenli yıllarda ve doksanların başlarında popülerlik kazandı.
İzmir Fuarı ve Maksim Gazinosunda bir süre assolistlik de yaptı.

1986 senesinde Yudum Yudum Sevdayım, 1988 senesinde Sevgi Bağları, 1990 senesinde Sarsam Diyorum/Seviyor, 1993 senesinde Ben Sana Mecburum yayımlanan diğer albümleridir.

Sahne çalışmalarını yurt içi ve yurt dışı konserleriyle devam ettirdi.
1998 yılında Devlet Sanatçısı ünvanını aldı.

1993 yılında yayımlanan Ben Sana Mecburum isimli albümünden sonra Türk müziğindeki genel durgunluk ve gerilemenin de etkisiyle uzun bir sessizlik dönemine girdi.

2006 senesinde alaturka eserleri popüler tarzda senfonik olarak yorumlayarak hazırladığı Hoşgeldin Aşk isimli albümüyle tekrar adından söz ettirdi.

Son master sınavından çıktıktan iki gün sonra Edip Aktaş ile hayatını birleştiren Samime Sanay, eşi istemediği için doktorayı yarıda bıraktı ancak radyo kariyerini devam ettirdi.

1979 senesinde bu evliliğinden oğlu Anıl dünyaya geldi.

Edip Aktaş’tan 1985 senesinde ayrılmıştır.

 

AYRICA BAKIN

Gülçin Hatıhan Kimdir Hayatı

Tiyatro ve dizi oyuncusu Gülçin Hatıhan, 21 Aralık 1972 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi.İlk, orta ve …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!