Settar Tanrıöğen

Settar Tanrıöğen Kimdir, Hayatı

Oyuncu Settar Tanrıöğen, 15 Temmuz 1962 tarihinde Denizli’nin Merkezefendi ilçesinde doğdu.

22 yaşına kadar Denizli’de ikamet etti.

22 yaşından sonra tahsiline devam etmek isteyip sınavını kazandığı Hacettepe Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümünden mezun oldu.

Tiyatroya Denizli’de iken halk eğitim merkezinde başladı.

Ankara’da Hacettepe Üniversitesi Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümünde okurken de sanat evinde Tiyatroya devam etti.

1995 senesinde Settar Tanrıöğen “Bir Demet Tiyatro” isimli dizide Saldıray Abi karakterini canlandırırken Yılmaz Erdoğan, Demet Akbağ, Zerrin Sümer, Serhat Özcan, Erdal Tosun, Deniz Özerman, Altan Erkekli, Volkan Saraçoğlu, Şebnem Sönmez, Sinan Bengier, Olgun Şimşek ile birlikte rol aldı.

1996 senesinde yönetmenliğini ve senaristliğini Yavuz Turgul’un yaptığı ve başrollerini Şener Şen ve Uğur Yücel’in paylaştığı “Eşkıya” isimli sinema filminde Settar Tanrıöğen Kız Naci rolünü canlandırdı.

Diğer rollerde Kamran Usluer, Sermin Hürmeriç, Yeşim Salkım, Özkan Uğur, Necdet Mahfî Ayral, Kayhan Yıldızoğlu, Güven Hokna, Ümit Çırak gibi oyuncular oynadı.

1998 ve 2001 seneleri arasında yayınlan, senaryosunu Sulhi Dölek’in kaleme aldığı, yönetmenliğini Uğur Yücel, Orhan Oğuz ve Türkan Derya’nın yaptığı, Türkan Şoray ve Şener Şen’in başrolde olduğu “İkinci Bahar” isimli dizide Güven Hokna, Nedim Saban, Özkan Uğur, Nurgül Yeşilçay, Ozan Güven, Arif Erkin Güzelbeyoğlu, Yasemin Çonka, Devin Özgür Çınar, Tan Sağtürk, Meral Okay, Cezmi Baskın ile birlikte oynarken ilk 8 bölüm Vakkas Resuloğlu karakterini canlandırdı.

1999 senesinde metinlerini Vedat Özdemiroğlu’nun kaleme aldığı tek kişilik gösteri yaptı.

2005 senesinde Serdar Erener ile Sinan Çetin’in çektiği Digitürk reklâmlarının zengin fakat görgüsüz ve bir o kadar da komik TV patronu oldu.

2010 senesinde yönetmenliğini ve senaristliğini Derviş Zaim’in yaptığı “Gölgeler ve Suretler” isimli sinema Filminde Buğra Gülsoy ile birlikte oynadı.

Settar Tanrıöğen 22. Ankara Uluslararası Film Festivalinde “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu” Ödülünün sahibi oldu.

2014 yılı Ekim ayında Kanal D ekranlarında başlayan senaryosunu Sinan Tuzcu’nun yazdığı “Urfalıyım Ezelden” dizisinde başrol oyunculuğunu Bülent İnal, Öykü Gürman, Settar Tanrıöğen ve Dolunay Soysert, Meral Çetinkaya, Menderes Samancılar paylaşmaktadır.

Settar Tanrıöğen, 2014 Aralık ayında “Yağmur-Kıyamet Çiçeği” isimli sinema filminde Altan Erkekli, Engin Hepileri, Hüseyin Avni Danyal, Erkan Kolçak Köstendil, Sevtap Özaltun ile beraber rol aldı.

Tayfun Güneyer’in senaryosunu kaleme aldığı yapımcılığını Faruk Bayhan’ın yaptığı, Yusuf Pirhasan’ın yönetmenliğini üstlendiği “Baba Candır” isimli dizide Settar Tanrıöğen, Uraz Kaygılaroğlu, Özgün Karaman, Melis Tüzüngüç, Tülay Bursa, Berna Koraltürk, Tolga Pancaroğlu, Ertunç Tuncer, Selda Özbek, Mehmet Ulay, Dila Akbaş Bayrak ile beraber oynamıştır.

AYRICA BAKIN

Bennu Yıldırımlar Kimdir Hayatı

Oyuncu Bennu Yıldırımlar, 22 Kasım 1969 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Girit ve Makedonya göçmeni bir aileden gelmektedir. 1969 senesinde Erenköy …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!