DEVİN ÖZGÜR ÇINAR KİMDİR

Devin Özgür Çınar, 21 Haziran 1973 yılında Zonguldak’da doğdu.

Oyuncu, 4 yaşındayken ailesi ile İzmir’e göç etti.

İlkokul, ortaokul ve liseyi ise İzmir’de okudu.

Ardından Ankara Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı’nda tiyatro eğitimi almaya başlamıştır ve 1995 yılında tamamlamıştır.

Geçmişte; Ahmet Hakan, Timuçin Esen, Özgür Çevik gibi isimlerle birlikte yaşamıştır.

Yeni Kiracı, Mikadonun Çöpleri adlı tiyatro oyunlarında rol aldı.

Yanlış Saksının Çiçeği, İkinci Bahar, Dış Kapının Mandalları, Güneş Yanıkları, Benimle Evlenirmisin, Karanlıkta Koşanlar, Avrupa Yakası, Parmaklıklar Ardında, Hayat Türküsü gibi bir çok dizide yer almıştır.

1998 senesinde Senaristi Sulhi Dölek, yönetmenleri Uğur Yücel, Orhan Oğuz, Türkan Derya olan “İkinci Bahar” dizisinde Türkan Şoray, Şener Şen, Tarık Papuççuoğlu, Güven Hokna, Nedim Saban, Özkan Uğur, Nurgül Yeşilçay, Ozan Güven, Arif Erkin Güzelbeyoğlu, Yasemin Çonka, Devrim Nas, Tan Sağtürk, Meral Okay ile birlikte oynamış ve Türkan Şoray’ın kızı Cennet Suruç karakterine renk katmıştır.

2000 senesinde Yönetmeni Tunç Başaran, Senaristi Kandemir Konduk olan “Abuzer Kadayıf” adlı beyazperde filminde Metin Akpınar, Talat Bulut, Sibel Turnagöl ile birlikte rol almıştır.

2005 tarihinde yapımcılığını Osman Yağmurdereli’nin yaptığı “Köpek” isimli dizide Erkan Petekkaya, Burak Sergen, İpek Tuzcuoğlu, Cüneyt Arkın, Mustafa Avkıran, Kerem Atabeyoğlu ile beraber başrolde rol aldı.

Devin Özgür Çınar, Yapımcısı, senaristi ve yönetmeni Çiğdem Vitrinel olan “Geriye Kalan” adlı filmde Erkan Bektaş ve Şebnem Hassanisoughi ile başrolde göre almıştır.

Bu film ayrıca 48. Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ve En İyi Kadın Oyuncu Ödüllerini kazanmıştır.

Devin Özgür Çınar, 2013 senesinde “Sevdaluk” adlı dizide Erdal Özyağcılar, Demet Akbağ, Cengiz Bozkurt ve Merve Erdoğan şeklinde oyuncularla beraber rol aldı.

2016 tarihinde FOX tv de yayınlanan Kalbimdeki Deniz dizisinde Hülya Aksal karakterini canlandırdı.

AYRICA BAKIN

“HAYATA DAİR” KENAR NOTLARI

TEMEL DEMİRER   “Hayatını gerçeğe ada.”[1]   Toprağın üzerinde yaşadığını sanan ölülerin giderek arttığı bir …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!