ÜMİT TOKCAN KİMDİR

Halk müziği sanatçısı Ümit Tokcan, 15 Kasım 1944 tarihinde Ordu’da dünyaya geldi.

 Sanatçı, Ordu’nun Burhanettin Mahallesinde doğup büyümüştür.

Batum’dan göçen Gürcü kökenli bir ailenin oğludur. 

 Ordu’nun Burhanettin Köyü Nüfusuna kayıtlıdır. 

İlkokul ve ortaokul öğrenimini Ordu’da, lise öğrenimini de İstanbul Haydarpaşa Lisesi’nde gördü. 

 Orta öğrenim yıllarında Ordu Musiki Cemiyeti’nde ilk müzik çalışmalarına başladı. 

Lise yıllarında devam ettiği Türk Musikisi Cemiyeti’nde, Neriman Tüfekçi ve Nida Tüfekçi gibi sanatçıların öğrencisi oldu.

1966 senesinde Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’nun açmış olduğu “Türk Halk Müziği Stajyer Ses Sanatçılığı” sınavında başarılı oldu.

Stajyerlik süresi içinde; Neriman Tüfekçi, Nida Tüfekçi, Tuncer İnan, Yücel Paşmakçı gibi değerli sanatçılardan dersler aldı. 

1969 senesinde askere gitti.

Askerlik vazifesi süresince tüm memlekette daha çok tanınmaya başladı. 

Askerlik dönüşü Türkiye Radyo Televizyon Kurumu İstanbul Radyosu’nun kadrolu ”Türk Halk Müziği Ses Sanatçısı” oldu. 

Konservatuardan mezun olduktan sonra sanat yaşamını Aksaray Musiki Cemiyeti’nde sürdürdü.

 Daha sonra İstanbul Radyosu’na girdi. 1974 yılında Şirvan ile sinemaya geçti.

15 sene süren sahne hayatından sonra 1987 senesinde yeniden Türkiye Radyo Televizyon Kurumu’na kadrolu sanatçı olarak geri döndü. 

Türkiye’nin çeşitli yörelerinde ve yurt dışında birçok defa konser veren Ümit Tokcan, özellikle geniş ses sahası, ses rengi ve kıvrak hançeresiyle seslendirdiği Orta Anadolu’nun bozlak ve türkülerini, ayrıca; Orta Karadeniz ve Doğu Karadeniz bölgesi türkülerini ustaca yorumlamasıyla kendini sanat camiasına kabul ettirdi. 

22 tane kaset ve yedi tane long play sahibi olan Ümit Tokcan, çeşitli yörelerden 60 kadar da türkü derleyerek Türk Halk Müziği repertuvarına kazandırdı.

 “Hekimoğlu Türküsü”, “Oy Bi Sigara Ver Bana”, “Yayladan Mı Geliyon”, “Sokak Başı Meyhane” gibi parçalar derleyerek seslendirdiği türkülerden bir kısmıdır. Ümit Tokcan, hâlen Türkiye Radyo Televizyon Kurumu İstanbul Radyosu’nda Türk Halk Müziği Ses Sanatçısı olarak çalışmalarını sürdürmektedir. 

AYRICA BAKIN

Cahiz Kimdir

Cahiz’in Hayatı Cahiz veya el-Cahız, 150-160 (767-777) yılları arasında Basra’da doğdu. Babasını küçük yaşlarda kaybeden …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!