UMUDA EZGİ GRUBU

UMUDA EZGİ GRUBU KİMDİR

Umuda Ezgi Müzik Topluluğu, 1989’da Nihat Aydın ve Yavuz Bingöl tarafından İzmir’de kuruldu. 

Kitlelerle ilk tanışması Gün Işımış albümüyle ve Atmacalar albümüyle 1990’da gerçekleşti.

 Grup Atmacalar adını “Umuda Ezgi” olarak değiştirdi. 

Grup, 1991’de “Örgütlemişler Baharı” albümünü piyasaya çıkardı. 

Bu albümü sırasıyla “Ateş Dağları Sarmış” (1993) ve  Onların Türküsü (1995) adlarıyla çıkardıkları  albümler takip etti. 

Umuda Ezgi, 1995 senesinden itibaren beş yıl bekleyerek beşinci ve son albümleri olan Savrulma Düşlerim (2000) albümünü piyasaya çıkardı.

Bu beş yıllık süreç, daha iyi bir albüm yapma koşulunun oluşturulması ve grubun müzikal anlamda olgunlaşmasının sağlanması için kullanılan bir süreç oldu. 

Albüm kısa sürede büyük başarı yakaladı.

Umuda Ezgi albüm çıkarmadığı bu beş yıllık zaman diliminde  müzik üretiminde bir kesinti yaşamadı. 

Aksine, Türkiye’nin hemen her yerinde Halk Konserleri, Festival ve Şenlik Etkinlikleri çerçevesindeki dinletiler aracılığıyla sevenleriyle sıcak teması hiç yitirmedi. 

Başlangıcından bu güne, Bir Konser Grubu olma niteliğini taşıyan ve bunu özellikle korumaya çalışan Umuda Ezgi, “Savrulma Düşlerim” dışında tüm albümlerinin düzenlemelerini kendisi yaptı ve  bir Umuda Ezgi Sound’u oluşturdu. 

Kaynağını Halk Müziği olarak gösteren, fakat artık adına Umuda Ezgi Müziği denilebilen özgün bir kimlik sahibi olan grup, 1990’lı yıllarda ticari pompalamalarla, yapay bir sıçrama gösteren Türkü ve Türkücülük akımının uzantılarından olmayı reddetti. 

Umuda Ezgi, müziğiyle kendini ifade ederken, aynı zamanda yaşadığı çağa tanıklık edebilmeyi de amaç edinen bir yol benimsedi ve bunun gereğini yerine getirme çabası da verdi.

Özgün ve protest müziğinin önemli kilometre taşlarından Grup Atmacalar ve sonrasındaki ismiyle Umuda Ezgi müzik topluluklarını sanatçı Yavuz Bingöl ile kuran İzmirli müzisyen Nihat Aydın, hayatını kaybetti.

Bir süredir kanser tedavisi gören Nihat Aydın’ın cenazesi, Buca Cemevi’nden alınarak, Gültepe Meydanı’na götürüldü. Buradaki törende, tabutuna Devrimci Yol bayrağı serildi.

Nihat Aydın için arkadaşı Özgürlük ve Dayanışma Partisi (ÖDP) Eş Genel Başkanı Alper Taş, “Sınırsız, sınıfsız, adil bir yaşam için müdalade eden kardeşimizi kaybettik. Nihat’ın daha söyleyecek sözleri, şarkıları vardı. Türkülere sığındı, çünkü ülkede türküleri yapanlar yasaları yapanlardan daha güçlüdür” dedi.

Törene CHP İzmir Milletvekili Mustafa Moroğlu ile birlikte katılan CHP Muğla Milletvekili ve sanatçı Tolga Çandar ise, dünyanın herhangi bir noktasında verilen devrim mücadelesinde mutlaka müziğiyle var olduğunu söylediği Nihat Aydın’ı unutmayacaklarını söyledi.

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Kardelen

Kardelen Kimdir, Hayatı

Kardelen, 7 Temmuz 2001’de İstanbul’da dünyaya geldi. 2006-2011 tarihleri arasında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı piyano …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!