13. Londra Kürt Film Festivali (LKFF)

13. Londra Kürt Film Festivali (LKFF) 23 Eylül’de sinemaseverlerle buluşacak.

13. Londra Kürt Film Festivali 23 Eylül’de başlayacak

Konuklar, 2021 ve 2022 yapımı Kürt filmlerini, özellikle de koronavirüs nedeniyle gösterime girmeyen filmleri izleyebilecek.

Festivalin organizasyon komitesi üyesi Şiler Mardoxi, Rûdaw’a yaptığı açıklamada, festivalin Kürdistan Bölgesi Hükumetinin desteğiyle düzenlendiğini ve 31 Kürt filminin gösterileceğini söyledi.

23-30 Eylül 2022 tarihleri arasında İngiltere’nin başkenti Londra’da gerçekleştirilecek olan festivalde seyirciler, oyuncular ve yönetmenler tanışabilecek ve son gün ödül töreni yapılacak.

Mardoxi, ilkin 23 yıl önce düzenlenen LKFF’nin çeşitli nedenlerle birkaç yıldır düzenlenmediğini, bu yıl 13’üncüsünün gerçekleştirileceğini belirtti.

Festival etkinlikleri Londra’daki Rio, View ve Prince Charles sinemalarında gerçekleşecek.

Bu yıl 15’i uzun, 16’sı kısa olmak üzere 31 filmin yer alacağı festivalde bazı filmler belgesel niteliğinde.

Festivalin sonunda jüri yedi kategoride ödüllerini dağıtacak.

Ödüller arasında Rojazer En İyi Uzun Metrajlı Film Ödülü, Mehmet Asköy En İyi Belgesel Ödülü, Yılmaz Günay En İyi Kısa Metrajlı Film Ödülü, Taha Kerimi En İyi Erkek Belgesel Ödülü, Özel Ödül, En İyi Kadın Oyuncu Ödülü ve En İyi Erkek Oyuncu Ödülü yer alıyor.

Festivalde ayrıca Kürt sinemasının tarihi ve yaşadığı zorluklar ve Kürt sinemasında kadınlar hakkında iki panel de yer alacak. (Rudaw)

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Aşık Zakir Tekgül

Aşık Zakir Tekgül Kimdir, Hayatı

Aşık Zakir Tekgül, 1960 yılında Erzurum’a bağlı Tortum ilçesinin Bağbaşı köyünde dünyaya geldi. İlkokulu Erzurum’da …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!