Hisham Zaman

HİŞAM ZAMAN KİMDİR – (Hisham Zaman)

Hisham Zaman, 1975 yılında Irak Kürdistan’ına bağlı Kerkük kentinde doğdu.

10 yaşındayken anne babası ve kardeşleriyle birlikte ülkeyi terk etmek zorunda kaldı.

Aile, tutuklanmaktan kurtulmak için yetkililerden saklanarak İran ve Türkiye’de birkaç yıl mülteci olarak yaşamak zorunda kaldı.

17 yaşına geldiğinde Norveç ailesine siyasi sığınma hakkı tanıdı.

2001 yılında Lillehammer’daki Norveç Film Okulu’na kabul edildi ve 2004 yılında buradan mezun oldu.

Çektiği Diploma filmi ile, birçok uluslararası film festivalinde yer aldı.

Sınıf arkadaşlarıyla birlikte çektiği kısa film Köprü, 2003 yılında Norveç Kısa Film Festivali’nde Norveç Oyun Yazarları Derneği’nin En İyi Senaryo Ödülü’ne layık görüldü.

Filmleri, karakterlerin hikayeleri ve iç ikilemleri üzerine kuruludur.

Aşk, kabul, fedakarlık, intikam, sadakat ve onur gibi insani temaları konu edinmiştir.

Norveçli polisiye roman yazarı Kjell Ola Dahl ile birlikte birkaç senaryo çalışmasında yer aldı.

Zaman’ı üne kavuşturan filmi Bawke, 40’tan fazla ulusal ve uluslararası ödül kazandı.

İki defa En İyi İskandinav Filmleri dalında Dragon Ödülü’nü kazandı, bu ödüle iki yıl üst üste layık görülen tek film yapımcısı oldu.

Bawke, Sundance Film Festivali’nde gösterildi ve Avrupa Film Ödülleri’nde En İyi Avrupa Kısa Film dalında Prix UIP’ye aday gösterildi.

2005’teki prestijli Clermont-Ferrand Uluslararası Kısa Film Festivali de dahil olmak üzere dünya çapındaki festivallerde 40’tan fazla ödül aldı.

Ayrıca En İyi Kısa Film dalında Oscar’ın Norveç’teki karşılığı olan Amanda Ödülü’nü aldı.

2010 yılında, Norveç film dergisi Rushprint tarafından yapılan bir ankette son on yılın en iyi kısa filmi seçildi.

Zaman’ın bir sonraki filmi, Kuzey Norveç’te yaşayan ve kendi ülkesinden hiç tanımadığı bir kadınla görücü usulü evliliğe giren bir Kürt erkeğini konu alan orta uzunlukta bir komedi olan Winterland oldu.

Winterland, 2007’de Tromsø Uluslararası Film Festivali’nin açılış filmi seçildi ve En İyi Erkek Oyuncu dalında Amanda Ödülünü kazandı.

Zaman’ın ilk uzun metrajlı filmi olan ”Kar Yağmadan Önce”, kız kardeşinin görücü usulüyle evlendikten sonra ailesinin intikamını almak için yola çıkan genç bir adamın hikayesini anlatan bir yol filmidir.

Kar Yağışından Önce filmi, iki yıllık bir süre zarfında ve dört farklı ülkede çekildi.

Klişelerin ötesine geçen özgün ve dürüst vizyonu nedeniyle Göteborg Film Festivali’nde En İyi İskandinav Filmi dalında Dragon Ödülü’nü kazandı.

Zaman’ın ikinci uzun metrajlı filmi ”Krala Mektup”, mülteci barınaklarından Norveç’in başkenti Oslo’ya günübirlik bir geziye çıkan ve her biri benzersiz bir gezi ajandasına sahip beş karakter üzerinden gitmektedir.

Beş hikayeyi birbirine bağlayan Zaman, Kürdistan’a dönmek için umutsuz olan ve Norveç Kralı’na kötü durumunu açıklayan bir mektup yazmaya karar veren 83 yaşındaki bir adamın trajedisini anlatmaktadır.

Krala Mektup filmi, 2014 yılında Göteborg Film Festivali’nde En İyi İskandinav Filmi dalında Dragon Ödülü’nü bir kez daha kazandı.

Film ayrıca Lecce Avrupa Sinema Festivali’nde FIPRESCI ödülünü de aldı ve Norveç Oscar Komitesi tarafından Oscar Ödülleri’ne aday gösterilen üç filmden biri oldu.

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Odysseia destanının edebi ve tarihi özellikleri

**Odysseia Destanı** hakkında tarihi bilgiler şunlardır: Yazarı ve Yazılışı: – **Yazar**: Odysseia destanı, Antik Yunan’ın …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!