4 İranlı, ‘göçmen kaçakçılığı ve askeri casusluk yaptıkları’ suçlamasıyla tutuklandı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü tarafından, İran uyruklu “karı-koca” ile beraberindeki 2 İran vatandaşının, Türkiye’de sahte belgeler ile göçmen kaçakçılığı yaptıkları iddia edildi.

İstanbul’da göçmen kaçakçılığına yönelik yürütülen bir operasyonda gözaltına alınan 4 İranlı, ‘askeri casusluk’ suçundan tutuklandı. Operasyonda, istihbarat ve casusluk faaliyetlerinde kullanılan ortam dinleme cihazı ile onlarca yabancı ve Türk pasaportu ele geçirildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden bugün yapılan açıklamada; ”Göçmen Kaçakçılığıyla Mücadele ve Hudut Kapıları Şube Müdürlüğü ekipleri, İran uyruklu karı-koca ile beraberindeki 2 İran vatandaşının, Türkiye’de sahte belgeler ile göçmen kaçakçılığı yaptıkları bilgisine ulaştı. Alınan istihbaratı değerlendiren ekipler, savcılık talimatıyla söz konusu İranlıları yakın takibe aldı. Yapılan teknik ve fiziki takibin ardından, 12 Eylül’de operasyon başlatıldı ve şüphelilerin Esenyurt ilçesindeki adresine baskın yapıldı.

J.B. ve P.A. adlı karı-koca ile aynı adreste bulunan ve Türkiye’ye balayı tatiline geldiklerini isimli M.M. ve F.S. adlı isimli bir İranlı çift daha yakalandı. Yeni evlendiklerini söyleyen çiftin Türkiye’ye giriş tarihlerinin farklı olduğu belirtildi. Şüphelilerden birinin Tahran, diğerinin Razavi Horasan eyaletine bağlı Meşhed kentinden birer gün arayla geldiği ve Türkiye’ye farklı illerden giriş yaptıkları saptandı. Emniyet ekiplerince gözaltına alınan şüphelilerden F.S.’nin daha önce de soruşturma geçirerek ‘resmi belgede sahtecilik’ suçundan hüküm giydiği ve geçen ağustos ayında Covid-19 nedeniyle cezaevinden izinli olarak 30 gün süre ile tahliye edildiği anlaşıldı.

Şüphelilerin kaldıkları adreste gerçekleştirilen aramalarda ise çoğunluğu Avrupa ülkelerine ait olduğu belirlenen ve tamamı orijinal onlarca çalıntı ya da kayıp yabancı ve Türk pasaportu ile casusluk faaliyetlerinde ‘böcek’ diye tabir edilen ortam dinleme ve ses iletim cihazları, görüntü ve ses kayıt aparatları, bir adet gizli kamera, bir adet böcek arama cihazı, bir adet casusluk cihazlarının tespitinde kullanılan tarama cihazı, büyüteç, hafıza kartları, ülkeler arası giriş-çıkış mühürleri ve 20 bin 200 TL para ele geçirildi.

Yakalanan J.B., P.A., M.M. ve F.S. isimli 4 şüpheli, ifadeleri alınmak üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Polisteki sorgularından sonra soruşturmanın seyri ‘göçmen kaçakçılığı ve belgede sahtecilik’ suçundan ‘askeri casusluk’ faaliyetine evrildi. Zanlılardan ele geçirilen ‘çalıntı’ ve ‘kayıp’ pasaportlar hakkında uluslararası düzeyde ‘kayıp ilanı’ bulunduğu öğrenilirken zanlılar, polisteki ifade işlemlerinin ardından dün adliyeye gönderildi.

Zanlılar burada yapılan savcılık sorgusunun ardından tutuklamaları talebiyle nöbetçi hakimliği sevk edildi. 2’si kadın 4 İranlı, ‘göçmen kaçakçılığı’, ‘resmi belgede sahtecilik’ ve ‘devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasi ve askeri casusluk amacıyla temin etme’ suçlarından tutuklandı.” denildi.

Cezaevine konulan zanlıların, Türkiye’ye yönelik casusluk faaliyetinde bulunup bulunmadıkları soruşturmanın sonunda ortaya çıkacak. (İHA)

Bernamegeh Türkçe

AYRICA BAKIN

Aşık Zakir Tekgül

Aşık Zakir Tekgül Kimdir, Hayatı

Aşık Zakir Tekgül, 1960 yılında Erzurum’a bağlı Tortum ilçesinin Bağbaşı köyünde dünyaya geldi. İlkokulu Erzurum’da …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!