Adolf Muschg Kimdir

Adolf Muschg, 13 Mayıs 1934’te İsviçre’nin Zollikon kentinde doğdu. Zürih Üniversitesi’nde Alman edebiyatı ve felsefe okuduktan sonra, 1960’larda Zürih Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 1970’lerde gazeteci ve deneme yazarı olarak çalıştı. 1980’lerden itibaren ise tam zamanlı yazar olarak çalışmaya başladı.

Muschg, İsviçre’nin en önemli yazarlarından biridir. Romanları, öyküleri, denemeleri ve oyunları ile tanınmaktadır. Romanlarında, genellikle İsviçre toplumunun ve kültürünün sorunlarını ele alır. Öykülerinde, günlük yaşamın küçük ayrıntılarını ustalıkla yansıtır. Denemelerinde ise, edebiyat, felsefe ve politika gibi konulardaki düşüncelerini paylaşır.

Muschg’ın en önemli eserleri arasında “Der Mensch im Hotel” (1965), “Die Unruhe des Wassers” (1976), “Die Jahre der Unruhe” (1982), “Im Sommer des Hasen” (1991), “Das Fräulein von Scudéry” (2003) ve “Der Mann mit den zwei Herzen” (2014) sayılabilir.

Muschg, eserleri ile pek çok ödül kazandı. 1976’da “Die Unruhe des Wassers” romanı ile Gottfried Keller Ödülü’nü, 1982’de “Die Jahre der Unruhe” romanı ile Georg Büchner Ödülü’nü, 2003’te “Das Fräulein von Scudéry” romanı ile Friedrich Dürrenmatt Ödülü’nü ve 2014’te “Der Mann mit den zwei Herzen” romanı ile Thomas Mann Ödülü’nü kazandı.

Muschg, halen İsviçre’nin Zürich kentinde yaşamaktadır.

AYRICA BAKIN

“HAYATA DAİR” KENAR NOTLARI

TEMEL DEMİRER   “Hayatını gerçeğe ada.”[1]   Toprağın üzerinde yaşadığını sanan ölülerin giderek arttığı bir …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!