Berthold Viertel Kimdir

Berthold Viertel (28 Haziran 1885 – 24 Eylül 1953), Avusturyalı bir yazar, oyun yazarı, denemeci, çevirmen, film ve tiyatro yönetmeniydi.

Viertel, 28 Haziran 1885’te Viyana, Avusturya’da doğdu. Viyana Üniversitesi’nde hukuk ve felsefe okudu. 1907’de ilk oyunu “Der Mann ohne Schatten” (Gölgesiz Adam) sahnelendi. Bu oyun, onun daha sonraki oyunları için bir model oluşturdu.

1912’de, Berthold Viertel, ilk eşi Grete Viertel ile evlendi. Bu evlilikten Hans ve Thomas adında iki oğlu oldu. 1923’te, Berthold Viertel, ikinci eşi Salka Stenermann ile evlendi. Salka Stenermann, kendisi de bir yazar ve oyuncuydu. Bu evlilikten Peter Viertel adında bir oğlu oldu.

Berthold Viertel, 1920’lerde, Berlin’de, Alman ekspresyonist hareketinin önemli bir figürü oldu. 1923’te, Berthold Viertel, “Nora” adlı bir film çekti. Bu film, Henrik Ibsen’in aynı adlı oyunundan uyarlanmıştı.

1933’te, Nazilerin iktidara gelmesinden sonra, Berthold Viertel, Avusturya’dan kaçtı. Önce İsviçre’ye, sonra da Amerika Birleşik Devletleri’ne gitti. Amerika Birleşik Devletleri’nde, Hollywood’da senaristlik ve yönetmenlik yaptı.

Berthold Viertel, 24 Eylül 1953’te, Viyana, Avusturya’da öldü.

Berthold Viertel’in başlıca eserleri şunlardır:

  • Der Mann ohne Schatten (Gölgesiz Adam, 1907)
  • Der Mensch ist gut (İnsan İyidir, 1912)
  • Die heilige Johanna (Kutsal Johanna, 1923)
  • Nora (1923)
  • Der kleine Freund (Küçük Arkadaş, 1934)

Berthold Viertel, Avusturya edebiyatında önemli bir yere sahiptir. Oyunları, ifade tarzı ve içerik açısından yenilikçidir. Ayrıca, bir film yönetmeni ve senaristi olarak da önemli katkılarda bulunmuştur.

AYRICA BAKIN

“HAYATA DAİR” KENAR NOTLARI

TEMEL DEMİRER   “Hayatını gerçeğe ada.”[1]   Toprağın üzerinde yaşadığını sanan ölülerin giderek arttığı bir …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!