Ümit Denizer Kimdir

Tiyatro oyuncusu, eleştirmen, yazar ve yönetmen Ümit Denizer, 25 Şubat 1948 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi.

İlk ve orta öğrenimini subay olan babasının görev yaptığı Anadolu illerinde gördü.

Yükseköğrenimini İstanbul’da Yıldız Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi Harita Mühendisliği Bölümünde gördü.

Kardeşi Turgut Denizer ile birlikte Türkiye’nin ilk bağımsız çocuk-gençlik tiyatrosu kabul edilen Anadolu Çocuk Oyunları Kolu (AÇOK) isimli tiyatro topluluğunu 1973 senesinde İstanbul’da kurdu.

AÇOK tarafından sahnelenmek üzere çocuk ve yetişkinler için birçok oyun kaleme aldı.

İlk gösterimi 28 Eylül 1975 tarihinde Almanya’da bir festivalde yapılan Keloğlan isimli oyunu, yurtdışında sahnelenen ilk Türk tiyatrosu çocuk oyunu kabul edilmektedir.

Üsküdar Halkevi’nde tiyatro çalıştı. Kardeşi Turgut Denizer ile beraber Ayla ve Beklan Algan yönetimindeki LCC Tiyatro Okulu’nda tiyatro eğitimi aldı.

Muhsin Ertuğrul ve Haldun Taner’in teşvikiyle 1973 senesinde Türkiye’nin ilk bağımsız çocuk-gençlik tiyatrosu kabul edilen Anadolu Çocuk Oyunları Kolu (AÇOK olarak bilinir) tiyatro topluluğunu kurdu.

Karşılıklı konuşmaların en aza indirildiği görsel oyun tarzını benimseyen bu topluluğun sahnelemesi için oyunlar kaleme aldı.

“Mutluluklar Ülkesi”, “Leke, Çizgi / Benek, Renk”, “Mor Gezegen”, “Keloğlan”, “Avrupa’ya Avrupa’ya”, “Aksak Timur ile Hoca Nasreddin” ve “Uçan Şemsiye” isimli çocuk oyunları AÇOK tarafından sahnelenedi.

Yetişkinler için yazdığı ilk oyunu, Ferhad ile Şirin’dir.

Oyun, 1975 senesinde AÇOK tarafından Turgut Denizer’in yönetmenliğinde sahnelendi ve İsmet Küntay Ödülü’ne layık görüldü.

Ferhad ile Şirin 1975 yılının yazında sahnelenmeye devam ederken Denizer, AÇOK’un Almanya’da bir çocuk oyunları festivalinde sahnelemesi için Keloğlan isimli çocuk oyununu yazdı.

Eser, ilk defa 28 Eylül 1975 tarihinde Hamburg’da sahnelendi ve yurtdışında temsil edilen ilk Türk çocuk tiyatrosu oyunu oldu.

Seçkin Selvi yönetimindeki “Tiyatro/76” tarafından; Türkiye’deki bütün çocuk-yetişkin oyunlarının içinden; “1976 Yılın Oyunu” ödülüne değer görüldü.

Oyun, Türkiye’de sekiz sezon sahnelendi.

Ümit Denizer kardeşi Turgut Denizer ile birlikte Muhsin Ertuğrul’un yaşamını oyun haline getirdi.

“Perdeci” ismini verdikleri bu oyun Denizerlerin yönetiminde İstanbul Tiyatro Festivali sırasında seyir halinde bir Boğaziçi vapurunun içinde ve Boğaziçi iskelelerinde sergilendi ve Tiyatro Eleştirmenleri Birliği Ödülü’ne layık görüldü.

Denizer, Adalet, Sizsiniz (Sokrates, Galileo, Sacco, Vanzetti) isimli oyunuyla 2012 yılı Cevdet Kudret Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü.

Oyun, AYSA Prodüksiyon Tiyatrosu tarafından sahnelendi.

AYRICA BAKIN

“HAYATA DAİR” KENAR NOTLARI

TEMEL DEMİRER   “Hayatını gerçeğe ada.”[1]   Toprağın üzerinde yaşadığını sanan ölülerin giderek arttığı bir …

error: LÜTFEN KOPYALAMAYIN OKUYUN!